Martin Krupička

Bytová otázka? Kde je hranice myslitelného?

18.8.2019
Micro flats. Is it still normal?

Je to téma, které jsem měl uložené před dvěma lety, kdy jsem o něm chtěl napsat článek, ale nepřipadlo mi to dosti atraktivní. No, vida, jak se ten svět mění. Dnešní článek bude o tom, kde jsou hranice snesitelného, udržitelného a chápajícího. Jedná se o bytovou politiku, tedy budeme se bavit o nejmenších bytech, kdo v nich žije a proč.

 

Síla médií a moc

Ještě v roce 2015 – 2017 vcelku hodně médií psalo s naprostým opovržením o tom, jak lidé mohou žít v „bytech“ o rozloze 12 m2. Autoři těchto článků a reportáží se pohoršovali nad Čínou a kladli si otázku, jakou cenu má vlastně lidský život a kde je ještě hranice snesitelného.

 

Tento měsíc Praha posunula tento, omlouvám se všem, hnus ještě o několik příček výše, když se na „seznamu“ objevila reportáž o 8 m2 bytu s malým oknem a to ještě v přízemí/podzemí a pozor, za šílený téměř jeden milion korun. Ti, kdo se ještě před dvěma lety pohoršovali, dnes mlčí. Proč? Nevím. Já jsem ale zhnusen. Proč? Protože miluji člověka a mám silné sociální cítění. Tohle mi prostě fakt vadí?

 

Kam jsme to dotáhli

Když jsem se před cca 15 lety bavil se svým právníkem, tak mi říkal, že koupil byt naproti kasárnám v Táboře, protože to byl nežádoucí byt ještě z období komunismu. Proč? Byl to byt 3+1, zhruba 86 m2, což podle dobových kritérií bylo prostě pro rodinu důstojníka lidové armády málo a měl nárok na 4+1 s podlahovou rozlohou cca 120 m2. Když se podíváte na normy tak nenáviděných panelových domů, také je nemám rád, tak ale i ta nejmenší garsoniéra měla snad 32 m2. To byl byt pro jednoho člověka. A dnes? 8 m2! Osobně si to vůbec nedokáži představit, protože 8 m2 má jen moje komora. Nastěhovat tam člověka s tím, že zde bude postel, WC, sprcha atd., pro mě věc nepředstavitelná. Musím se tedy ptát: Kam až jsme to dospěli a jakou hodnotu má vlastně člověk? Ano, ten český člověk.

 

 

 

 

 

 

 

 

Vše do extrému hezky po česku

Nechci nyní sympatizovat s bývalou ministryní Novákovou, ale Češi jsou všeobecně zajímavý národ. Ona s tou wifi měla trochu pravdu. Když něco děláme, děláme to pořádně. Když wifi, tak všem a všude. A tak to platí i u nejmenších bytů. Sám si vzpomínám, jak jsme se bavili jako malí o Japoncích. Jak žijí na malém prostoru a bylo nám to upřímně k smíchu. O to jsem více překvapený dnes.

 

Nejmenší byty ve světě

Hongkong

Tato destinace je vyhlášená malými byty. Tak třeba ten v obrazové příloze má krásných 5 m2. Jak se vám líbí?

 

 

Jenže to není všechno. Dnes se všude v Evropě bouříme proti klecovým chovům. Hle, zde už jeden mají a to rovnou pro lidi. To je ale zářivá budoucnost.

 

 

USA

Bydlet se dá i v garáži jako tato rodina v LA. To je nápad. Z garáží uděláme řadovky. A každá bude mít předzahrádku 2 m2, za kterou si připlatíte půl milionu. Super.

 

 

To ale není vše. V NY lze žít i na 7 m2. Jak probíhají intimní chvíle si ani raději nechci představovat. Třeba v něčem prostornějším. Třeba v autě Fiat 500.

 

 

Korea

Tato žena má také skvělé bydlení. Když odečteme WC a místo na vaření, může tančit na celých 2 m2.

 

 

Polsko

Tak gratuluji. Tento byt je široky necelý metr. Tady je vidět, že to s tloustnutím obyvatel nebude tak horké. Hle, máme řešení. Zhubněte, jinak spíte venku.

 

 

Itálie

Ani Itálii se tento trend nevyhýbá. Ti již tyto byty o velikosti 8 m2 prodávají. Bratru za 1,2 milionu. Kdo by to nekoupil.

 

 

Francie

I v takové Paříži si můžete pronajmout svůj 8 m2 byt, který má údajně vše, co člověk potřebuje. Tak snad někoho, kdo nedýchá. Jinak nevím.

 

 

Závěrem

Omlouvám se za své lehké rozhořčení, ale je to tím, že mám zkrátka lidi rád. Já jen doufám, že ČNB vytrvá se svými restrikcemi a budeme tu mít další „realitní krizi“. Kupovat 8 m2 byt za téměř milion korun není normální a glorifikovat tyto lidi už vůbec ne. Doufám také, že konečně někdo otevře hlavu, tvrdě omezí sociální politiku, která je často nesmyslná, Češi budou dál mít nízkou porodnost a věřte mi, až nás bude 7 milionů, ČR zažije ještě větší ráj, než tu máme nyní.

 

Na druhou stranu si musím přiznat, že kupovat byt 8 m2 v Římě za 1,2 milionu není normální, ale dům za 1 euro na Sicilii také ne. Vítejte v dnešním světě. 

 

MK

Martin

Koukám že jsme četli stejné šokující bulvární zprávy. Osobně si mysím že se ta paní chtěla zviditelnit. Normy stále platí a než aby se uvolňovali tak se na stavebním odboru spíše přitvrzuje což mám z úst kolaudačního uředníka který když mi kolaudoval dům utrousil že příští rok končí a bude hladat práci radši někde jinde. Myslím si že to nebude jen tak udělat ze sklapní místnosti byt. V tom videu byly minimálně 3 prostory, koupelna, příprava pokrmů a ložnice - myslím si že je nesmysl to dostat na 8m2 takže byt v uvozovkách který není pro bydlení ani zkolaudovaný asi za necelý milión nikdo fakt nekoupí.

Martin

Dal jsem si tedy práci: vyhláška č. 268/2009 Sb. a ČSN 73 4301 - §3 odst. i) obytnoá místnost má nejmenší podlahovou plochu 8 m2. - Pokud tvoří byt jedna obytná místnost, musí mít podlahovou plochu nejméně 16 m2. --- Myslím si tedy že obytná místnost 8m2 (ač je toto povolveno) nemůže být bytem - ale možná záleží na výkladu celého znění.

Martin Krupička

Dobrý den, ať tak nebo tak velice děkuji za reakci Mě prostě zaráží ty limity a pak v případě této reportáže ta cena, kde se paní tváří jako dobroděj, i když opak je pravdou. Nicméně i já doufám, že tak jak píšete, boudou limity ještě přísnější a hypotéky stejně dostupné jako doteď, protože první byty začínají už i v Praze zlevňovat a bude lépe. MK

Martin

Dal jsem si tedy práci: vyhláška č. 268/2009 Sb. a ČSN 73 4301 - §3 odst. i) obytnoá místnost má nejmenší podlahovou plochu 8 m2. - Pokud tvoří byt jedna obytná místnost, musí mít podlahovou plochu nejméně 16 m2. --- Myslím si tedy že obytná místnost 8m2 (ač je toto povolveno) nemůže být bytem - ale možná záleží na výkladu celého znění.

Pavluscha

Díky za tento blog, problém s bydlením stejně jako s emisemi, nedostatkem vody a dále bych mohl pokračovat hodně dlouho, má jen jediného původce a to příliš velký počet obyvatel této planety. Pokud někdo nezačne řešit kontrolu porodnosti, tak jsou veškeré ekologické a jiné summity k ničemu.

30.3.2020

Co dělat doma?

What to do at home?

1 + Číst dále
13.3.2020

Phu Quoc, pohled plážového povaleče

Phu Quoc. My view

3 + Číst dále
13.2.2020

Válka priorit

War of priorities

3 + Číst dále