Martin Krupička

Alternativní blázni

4.10.2018
Fools with alternative views

Asi je každý z nás někdy potkal. EkoBio lidé. Nejedí maso, nezabíjí zvířata, oblékají se alternativně, mají mnohdy vyhraněné až radikální názory. Když jsem se zamýšlel nad jejich mnohými postoji, a opět nelze paušalizovat, musel jsem dojít ke zcela opačným závěrům.

 

Nezabíjíme zvířata pro oblečení

Jéje, kdyby to tak fungovalo, jak krásné by to bylo. Jenže velmi často opak je pravdou. Nevidím nic špatného na tom, když prostě jde telátko na jatka, proč nevyužít jeho kůži a nemít třeba krásné a elegantní boty na celý život. Když se podívám na své poslední oxfordky, musím konstatovat, že se jedná o český, lokální výrobek, který je z 98% přírodní a tudíž i recyklovatelný. Ano, jsou celé kožené, ocelové hřebíčky, korek, ocelová výztuha. Jen ta patička je pryžová. Do opozice dávám obuv těchto alternativců, která je tvořena často gumovou podrážkou, a PET tkaninou. Proboha, co je na tom ekologického? Tuto obuv z 90% vyrobí v Asii. Vyrobí se díky chemickému průmyslu. A jak? Recyklované PET láhve se v Evropě sešrotují do jednoho velkého balíku, pošlou se do Asie, kde plast přemění na tkaninu, ze které vyrobí obuv, oblečení, zkrátka, co si přejete. Pak tu PET láhev, pardon, boty, znovu naloží a pošlou je zpět do Evropy. Ideálně lodí, protože ta je nejlevnější. Nyní si spočítejte, kolik muselo být použito elektrické energie, spotřebováno nafty, mazutu a všeho na přepravu zboží. Kdo se jen trochu orientuje v ekologii, musí jasně vědět, na co ty obrovské tankery plují a co spalují. A to se už vůbec nebavím o lodi, jejím provozu a následné recyklaci na konci její užitnosti. Neznám větší nešetrnost v celém výrobním procesu. Když si uvědomíte, kolik při výrobě bylo potřeba zabít hmyzu, zvěře, ryb, ptáků, a to jen kvůli přepravě. Kolik ekologických katastrof se při dopravě stane a co bude muset lidstvo vynaložit na sanace po těžbě, kolik budeme muset postavit zbytečných silnic atd.. Oproti tomu je úmrtí jednoho telátka naprostá banalita.

 

 

Mikroplasty v našem bříšku

Je to velkým tématem dneška. Mikroplasty ve vodě, které neumíme odfiltrovat. A je de facto úplně jedno, zda to umíme. Dnes se hovoří o šíleném čísle 80% všech ryb, které mají ve svém těle tyto mikroplasty a my všichni je jíme, protože oni sami fungují jako výkonné filtry. Kde se asi tak berou? No mimo jiné z našeho PET oblečení, když jej pereme a tuto vodu později vypouštíme jako odpadovou. Tak mi řekněte, kdo se zde chová více nebo méně ekologicky? Zda jsem to já, kdo chce mít maximum oblečení zcela přírodního původu, nebo skupinky alternativců v PET oblečení. Opět nelze paušalizovat, jen upozorňuji na poměrně častý jev. Musím také konstatovat, že přírodní oblečení velmi často vydrží mnohem déle nežli umělohmotné a je funkčnější. Takže když vidím ekologa, jak jede po řece na motorovém člunu, nabírá kontaminovanou vodu do láhve, oblečený evidentně v PET věcech (obuv, opasek, bunda), můj mozek naprosto nestíhá.

 

Jasně se tedy musíme ptát, zda jsou kožené věci, kožichy atd. neekologické, když mnohdy vydrží po desítky let. A stále jsou krásné.

 

Krvavé potraviny

Co říkáte na salám, který obsahuje 90% masa, nebo třeba i klasický steak? Je to vražda? Zkusme si vysvětlit pomatenost EkoBio maniaků např. na vegetariánském salámu. Který salám má na „sobě“ více krve? Klasická mortadela nebo ta vegetariánská? Ano, jistě tušíte, vzhledem k tónu článku, že ta vegetariánská. Ale proč? Tak zní otázka.

 

Tak běžně mortadela může obsahovat zhruba 74% masa. Na výrobu se používá prasátko, které má průměrnou jateční hmotnost 94,25 kg. Z tohoto objemu se použije zhruba 81% na klasickou spotřebu, 11% na výrobu mastných výrobků a zbytek jsou kosti, tuk atd.. Z jednoho takového prasátka byste tedy vyrobili cca 102 kg mortadely. Pláčete, že umřelo prasátko? Neplačte. Tedy plačte, ale až v dalším odstavci.

 

Nyní přicházíme k vegetariánské mortadele. Na její výrobu je potřeba bílek a to ve stejném poměru, tedy cca 70%. Pro stejnou hmotnost mortadely 102 kg je potřeba tedy opět zhruba 72 kg bílku. Ale, kde ho vzít. Ano, jasně, ve vejcích. Jedno takové váží průměrně 57 g a z něho získáme 33 g bílku. Abychom získali 70% vegetariánskou mortadelu o váze 102 kg, potřebujeme získat zhruba 2174 vajec. Jedna slepice snese 300 vajec za rok a po roce a půl jde k řezníkovi. Proto k získání požadovaného množství je potřeba 6 slepic. Jenže i toto číslo má háček. Z každého vajíčka se nevylíhne slepice. Jako, příroda je potvůrka, všude je 50% samců, tedy i zde musíme připočítat dalších 6 ks drůbeže, tedy kohoutů. Takže nám na stejné množství neumřelo 6, ale 12 živočichů. Kohouti jsou však nerentabilní a tudíž jdou na porážku ihned. Z globálního hlediska tak zbytečně umírají ne tisíce, ale miliony kohoutů. Každý z nás asi ví, co je to „klecový chov“. Viděli jste, v jakých podmínkách žije prase určené na porážku. Oproti slepicím, naprostý blahobyt a ráj.  

 

 

Závěrem

Nic na světě není černé nebo jen bílé. Podle mého názoru je ale realitou, že člověk je tvor jako kterýkoli jiný. Je tedy součástí přírody a tu se naučil využívat ve svůj prospěch. Je tedy mnohdy naprostým bláznovstvím, stavit se sami proti sobě. Co bude příště? Vyhubíme nebo budeme geneticky upravovat psy, kočky, lvy, dravé ptáky, aby nejedly maso? Podobný pokus již zde byl za Mao Ce-tunga, kdy byli vybíjeni ptáci, protože jedli lidem úrodu. Na druhý rok se přemnožili býložraví škůdci a v ČLR zavládl hladomor. Co tedy dělat s těmi zlými dravými ptáky, co požírají hlodavce? Příroda má svůj fungující systém a my se jej pokoušíme během několika málo okamžiků zcela měnit. Je to nesmysl. Chápu, že jsem asi někoho nepotěšil, ale to už tak bývá. Článek je pouze postojem autora a neodráží postoj všech. Je dobré se ale nad obsahem zamyslet.

 

MK

Martin

Tak nějak souhlasím, bohužel je to asi jenom póza protože - doufám že zdravým úsudkem - se době kterou máme nelze chovat ekologicky. Já třeba do práce nejezdím na kole (vážím si svého života), pěšky je to na dlouho, hromadná tam nejezdí a kůň vyjde dráž než auto takže jezdím autem - ze mě ale ne bohužel - je to totiž moje volba - já nehodlám svůj život prožít ekologicky pokud to znamená omezení ale nikomu tu ekologickou volbu neberu, je opravdu jen poněkud podivné když vidíte vegána co má na sobě bambusové oblečení ALE nejnovější Daslerky, pak sedne do nového BMW 530XD a jak se patří to voroštuje. Potom přemýšíte co je to za lidi.

Martin Krupička

Krásný večer, souhlasím s vámi. MK

5.4.2019

Sebemotivace. Nikdo jiný to za vás neudělá.

How to motivate yourself.

0 + Číst dále
5.3.2019

Valentýn? No ten nám tu ještě chyběl.

Saint Valentine? Unnecessary hysteria.

3 + Číst dále
11.1.2019

Mužem po třicítce? Upřímně, je to skvělé.

The best age for men.

3 + Číst dále