Martin Krupička

8 důvodu, proč mám rád víno

1.11.2017
Nic proti pivu, ale víno je přeci jenom u mě jasná jednička.

Dobře se páruje s jídlem

Když se zamyslím, asi neznám jídlo na světě, ke kterému bych nedokázal alespoň obstojně napárovat nějaké víno. Třeba i k mému oblíbenému utopenci si myslím, že bych s těžkým srdcem, ale přeci jenom mohl doporučit dobrý rýnský ryzlink.

Víno je úžasný nápoj, který dokáže ve správné kombinaci povýšit pokrm na úplně jinou dimenzi. Vyznat se ve vínu, je tedy doslova povinností každé muže, protože znáte snad jiný nápoj, který je i na universitách brán jako samostatný předmět a můžete z něho, jako z plnohodnotného oboru, získat zkoušku a zápočet? Dovolte mi zvolat: Více vína do našich škol. A to by byla účast na hodinách!

 

Zápach z úst

Nyní se pustím, zvláště v ČR, na velmi tenký led, ale přeci jenom mi přijde, že pokud chceme po dobré večeři a vínu, políbit dámu, zápach z úst je mnohem více v pořádku, nežli po vypití pěti piv. Naopak mohu říci, a je to jenom můj osobní subjektivní názor, že polibek po vínu, může být velice sexy, zvláště po červeném.

 

Dobře doma vypadá

Mezi další výhody patří estetické provedení láhví. Zkuste se zamyslet nad rozdílem, kdy máte doma vystavené plechovky s pivem, nebo celou basu a na druhé straně máte ve stojanu, vinotéce atd., vyskládané láhve vína. Ten rozdíl je prostě obrovský. Pijan vs. gurmán. Zatímco na basu lahváčů ženu nedostanete, ze zásoby vynikajících italských cabernetů se jednomu mohou podlomit kolena.

 

Má pozitivní vliv na zdraví

Víno má nepochybně rozmanité benefitní účinky na lidské zdraví. Vypisovat je zde, asi v tuto chvíli není vhodné, proto, kdo by chtěl, může si v historii vyhledat můj článek: Pozitivní účinky vína, kde je vše velmi krásně popsané.

 

Má pozitivní vliv na psychiku

Asi to všichni znáte. Dorazíte večer domů, úplně „vyšťavení“ a televize asi nebude tím nejvhodnějším, po celodenním dívání do monitoru, co chcete vidět. Při pravidelném pití vína, což asi všichni dobře známe, dochází k velké úlevě od stresu a podpoře trávení, což opět uvolňuje stres.  Svaly se uvolní a v krvi se sníží počet destruktivních molekul. Víno je tak nejlepším společníkem pro večerní relaxaci.

 

Pomáhá nám v navazování kontaktů

Není to tak dlouho, co vědci v Pittsburghu zveřejnili zprávu, kterou jsme stejně všichni již dávno tušili, že alkohol, tedy i pití vína, pomáhá mužům k lepšímu navazování kontaktů a jejich socializaci. Po vypití první sklenky vína přestávají muži skrývat své emoce a začínají se bavit.

Pokud celou dobu hovoříme o mužích, má to své opodstatnění. Muži, na rozdíl od žen, které se baví zcela spontánně a přirozeně, potřebují nějaký „uvolňovák“ a tím může být sklenice piva, nebo vína. Proto tak rádi muži navštěvují nejrůznější restaurační zařízení, kdy se za popíjení alkoholu velmi dobře baví a navazují nové kontakty.

Čím to je, co to způsobuje? Muži se přirozeně ve společnosti obávají nějakého faux pas, a proto se dokáží uvolnit až po delší době. Alkohol, tedy i víno, způsobí v mozku změny, které potlačují zábrany a obavy z nějakého trapasu.

Je to dobrý byznys

Pokud vínu skutečně rozumíte, může vás i živit. Není zase tak málo lidí, kteří si kupováním kvalitních láhví, pro pozdější prodej, velmi dobře vydělávají. Průměrný měsíční výdělek je cca 15 – 20 % ročně.

 

Zajímavá kultura vína

Možná to také znáte. Pokud se někdo opil po rumu nebo pivu, je to ochlasta. Pokud se opil po vínu, tak je přechutnaný. Víno se nepije, víno se chutná. Já vím, že se mnou nemusíte souhlasit, ale velmi často to ve společnosti takto chodí. Jednoduché srovnání. Jdou opilí lidé z hospody, odkud je cítit pivo a jsou opilí lidé ze sklípku. Rozhodnutí, zda mám pravdu, je na vás.

Kolem vína je také vytvořená marketingem velice zajímavá kultura velmi vznešeného nápoje, který nezřídka kdy bývá klíčem k dobré konverzaci ve společnosti, jež odděluje gentlemany od pijáků. Vyznat se ve víně, je znakem určité osobní kvality, která se velice cení.   

 

Závěrem

Víno je radost. Záleží jen na vás, zda si k němu najdete cestu nebo ne. Každopádně za mě mohu říci, že život s vínem je zdravější, krásnější, veselejší, ale také dražší. Ale co, možná žijeme jen jednu. Tak ať každá minuta vašeho života stojí za to.

 

MK

11.1.2019

Mužem po třicítce? Upřímně, je to skvělé.

The best age for men.

3 + Číst dále
2.1.2019

Zkuste to nejlepší. Akce Kristián.

Try the best

1 + Číst dále
24.12.2018

Vánoce, den požitků

Christmas Day

3 + Číst dále