Martin Krupička

Whisky výzva 2018

28.8.2018
Whisky challenge 2018

Hezký den vám všem přátelé,

jak si takto čtu komentáře, měl bych na vás jeden dotaz. Všichni můžete číst, vidět, sami u sebe zažít, že opravdu odhadnout láhev, která je investiční a která ne, je velmi složité. Dovolte mi zmínit láhev Hakushu 12y, o níž hovořím i v posledním článku, kde bylo zhodnocení několik let nula. Pak najednou, jak jsem předpovídal, začal prudký růst. Zkusme tedy udělat malou soutěž, spíše výzvu.

Poslali, napsali byste mi do komentářů, do 30. listopadu 2018 vaše tipy na nejlepší investiční láhev roku 2019. Vypíšeme transparentní výzvu, jasné zadání a podmínky, zkusím vymyslet i nějakou drobnou, leč zajímavou cenu. Následně navrhnete láhev, která bude mít nejvyšší zhodnocení do konce roku 2019. V prosinci 2018 by vaše tipy s iniciály a třeba mými komentáři vyšly jako samostatný článek.

Bude skutečně zajímavé sledovat, jak se bude trh vyvíjet a komu se tip povede a naopak. Já si myslím, že je to velmi zajímavá myšlenka. Co vy na to? Budu se velice těšit na vaše názory do komentářů.

MK

Ales

Martine, velice si vazim a ocenuji co delate. Sleduji Vase doporuceni, nekdy investuji, jindy to nestihnu. Jste myslim uzasny blogger s added value, ktera nikde jinde neni. Jen obcas se uklepnete v pravopisu, to mne mrzi. Clanky by vyslY. Ty clanky. A smazte muj komentar. Diky.

Martin Krupička

Dobrý den Aleši, předem velice děkuji za komentář. Co se týče pravopisu, ani nevíte jak mě často vynadá moje kolegyně J.P., ale oprávněně. Je pravdou, že na této věci budu muset zapracovat, bohužel. Co se týče mazání komentářů, tak jsem to měl od začátku jasně postavené, že je mazat nechci, ani ty moje. Nejsou možné ani pozdější úpravy. Považuji to za zcela férové vůči svým čtenářům. Věřil jsem v člověka a doufal, že se nenajde neurvalec, který by se zrovna na tomto blogu vyjadřoval hrubě, případně protizákonně. Díky bohu, nestalo se tak. Budiž to pro mě políček a připomenutí i do budoucna. Ještě jednou děkuji. MK

Jirka

zajímavá výzva:) přijímám: za mne Kingsbarns inaugurační flaška co vyjde v 12/2018...lze koupit pouze v rámci packu a vyjde tak na cca 110 liber...podle mne na konci roku 2019 bude chodit okolo 300 liber...

jirka

a pak láhve s nižším ale jistým zhodnocením...Laphroaig CS a Ardbeg committee...na konci roku budou opět na 2 a více násobku...to je prostě jistota:))

Martin

Určitě výborný nápad. Rozhodně se zapojím. Akorát bude existovat malý problém jménem Macallan - tohoto výrobce bych nepovolil tipovat ten umí mít desetinásobek za týden to už jsme viděli.

Martin Krupička

Krásný večer, jak píši v textu, hlavní bude nastavit jednoduchá pravidla. Za mě je to cena do 5000,- včetně poštovného, k dispozici musí být v Evropě min. 20 ks na prodej a prodej musí být hlavně veřejný, tj. pro všechny. Tedy žádné registrace, losování, pouze pro členy klubu atd.. Pak bychom stanovili nejnižší cenu láhve, za kterou si jí můžete zakoupit, aby nebyl pochyb o jejím zhodnocení. Jak to vidíte vy? Nebo má někdo ještě nějaký nápad? MK

Martin

Váš rychlý nástřel pravidel mi přijde poměrně povedený (řeší i Macallana). Mě nic dalšího nenapadá. Je to poměrně výstižné.

Martin Krupička

Dobrý den, tak jsou to pravidla, kterými se řídím při měsíčních tipech. Takže necháme si vše ještě na rozmyšlenou a pak bychom mohli spustit nominace. MK

Pavluscha

Martine, výborný nápad ! Moc rád poměřím své začátečnické znalosti s ostatními příspěvateli. Zvlášť na některé Vaše oponenty, jsem zvědavý a doufám, že chlapsky přímkou hozenou rukavici!

Martin Krupička

Dobrý den, velice děkuji za zpětnou vazbu. Já myslím, že hlavně by na tom měl vydělat čtenář. Ale určitě se necháme překvapit, jak vše dopadne. MK

Pavluscha

Omlouvám se za překlep.Přjmou , tam mělo stát.

Miny

Rád bych se zůčastnil, ale jako amatér nemám moc informací o tom, jaké lahve budou vycházet v roce 2019 :-)

Martin Krupička

Dobrý den, láhev by měla být v prodeji max 12/2018. A já bych neskládal zbraně. Podívejte na v poslední době často zmiňované Hakushu 12y. Můžete se zaměřit na láhve, které budou na trhu jako nové, pak riskujete prudký růst, ale také prudký pád, nebo se můžete soustředit na láhve, které z trhu zmizí. Možností a taktik je mnoho. MK

jirka

Pavluscha: máte na mysli zřejmě mne, no já jsem přece rukavici prijmul a již tři flašky nahodil :))) a rád si také přečtu jiný typ než martinův a svůj :)

Miny

to Jirka: díky za tip na ten Kingsbarns club. Do toho se velmi rád připojím. To vypadá na zajímavé lahve za přijatelnou počáteční cenu ;-)

Miny

Tak mě jeden tip, pokud lahev vyjde, napadá. Daftmill 2007. Lahve 2005 i 2006 byly okamžitě pryč a pokud bude i další ročník v tak omezeném množství, tak očekávám podobný zájem a s tím spojený i růst

jirka

Miny: není zač, nejsem jen kverulant .-) jinak Daftmill určitě!! tam jen nevím zda něco vydají a zda to bude limitka nebo již core, ročník 2005 mám, 2006 jsme byl bohužel na dovolené bez netu když mi došel mejl s výzvou ke koupi:-((( nicméně brzo se zřejmě dostanu ke vzorku 2006 tak se těším :-)))

Pavluscha

Jirka: Dobrý večer Jirko, nevím jestli jsem myslel přímo Vás, protože Jirků je hodně a pod tímhle krásným a rozšířeným jménem může být pokaždé někdo jiný. Proto já už nepíšu Pavel , ale Pavluscha , to jen tak na okraj. Nicméně zřejmě jsem myslel Vás. Opravdu jsem zvědavý na Váš tip, stejně jako dalších přispěvatelů. Tohle je to o čem jsem tady už jednou psal. Přijít s kůží na trh .

Miny

Jirka: já zase nemám 2005, čehož budu litovat asi ještě hodně dlouho, ale 2006 jsem zvládnul pořídit hned dva kousky za krásných cca 3000Kč/ks. Týden po koupi už jsem viděl vydražený kus za 400 liber :-) (https://www.whiskyauctioneer.com/lot/126840/daftmill-2006-summer-batch-release). Tomu říkám velmi slušné zhodnocení :-) Uvidíme, jak to bude vypadat příští rok. Každopádně to budu bedlivě sledovat pokud bude limitka, tak určitě pořídím. A pokud nebude limitka, tak aspoň pokoupím obyč, abych měl alespoň představu, co se v lahvích Daftmill skrývá

Miny

Zajímavá by mohla být i Hibiki Blenders Choice...

jirka

Miny: no myslím že šel ta kolik? 90 liber byla prodejní cena? asi si to blbě pamatuju...no ted jdou sehnat trochu níž a možná ještě spatnou tak jí taky dokoupím:) jinak myslím že vydají ještě něco na podzim .-) ale jo Daftmill bude trhák, má skvělé hodnocení od Serge i širší veřejnosti :)

psiiik

Zdravim, myslite, ze Kingsbarns bude tak zajimavy? Preci jen se jedna o vyrazne mladsi whisky, nez daftmill a predplatne na 5 let bych nazval spis vypalne, kdyz nevime do ceho jdeme :) Ale velmi rad se necham presvedcit o opaku, popr. obsirne popsat teorii, proc by to mel byt dobry pick. Predem diky, at se dari

jirka

všechny palírny co vydali 3 letku jako inaugurační flašku letí...ty flašky zmnohonásobili svou hodnotu, mrkněte zde: https://www.scotchwhiskyauctions.com/auctions/118_the-80th-auction/186939_strathearn-2013-single-cask-50-01/ https://www.whiskyhammer.co.uk/item/13702/Eden-Mill/Eden-Mill---First-Bottling-Limited-Release.html https://www.whiskyhammer.co.uk/item/9929/Wolfburn/Wolfburn---Inaugural-Release-2016.html

psiiik

Diky moc, to zni jako argument :) Wolfburn jsem vedel, ostatni ne. Diky

Hugo

Zdravim, co Arran Brodick Bay a Jura One for the Road?

Dominik

to Jirka: Prevedte ma prosim myslienkovym pochodom pri odporucani Kingsbarns, nech sa aj nieco priucim. :) Vsadzame pri tomto vybere na to, ze je to inauguracna flaska buducej velmi dobrej distilerky? Alebo na rodinu Wemyssovcov, s tym ze uz maju svoju uspesnu historiu? Pripadne mozme dopredu nieco tusit o kvalite destilatu/tov? Alebo nas zaujima, ze clenov Founders Clubu moze byt maximalne 3000, a teda tychto flias bude obmedzene mnozstvo? Pretoze zatial som zvyknuty v podobnej cene nakupovat destilaty starsie, ako bude zrovna 3rocna inauguracna flasa. Dakujem krasne vopred za objasnenie detailov. :)

jirka

Dominik: u techto flasek nejde ani o kvalitu jako spis o punc mit prvni flasku ze zcela nove distilerky, je to zcela sberatelska zalezitost, pro nekoho mozna investicni...Wemyss je indi který ve skotsku působí již přes století, takže to nejsou žádní neználci..ano těch flašek bude limitovaný počet, ostatně tak to mají všechny nové palírny, akorát Glasgow jich bude mít v 12/2018 tuším 5000 ks což je celkem velké číslo. Nejmíň jich měl zatím asi Strathearn (100 ks) a nejlevnější šla za 315 liber (https://www.whiskyauctioneer.com/lot/40251/strathearn-distillery-inaugural-single-cask-bottle-067)...současně si myslím že se bude opakovat cyklus a na whisky průmysl dopadne krize a tyto malé, slabé palírny co nedodávají do blendů a mají předražený SM prostě půjdou ke dnu a pak budete mít první flašku ze zavřené palírny .-) můj názor:-)

Dominik

to Jirka: Dakujem krasne za objasnenie. Myslite si, ze tie zvysne vydania (predpokladam 4, 5, 6 a 7 rocne) moze po rokoch dopadnut este lepsie? Predsalen su to tiez prve vydanie, exkluzivita je systemom predaja zarucena rovnako co sa tyka poctu flias, a mozme sa domnievat, ze obsah bude vyzretejsi, kvalitnejsi. Alebo sa jedna skutocne o ten spominany punc a zvysne flasky uz nebudu take vzacne, raritne? Pretoze ak mame objednat cely pack piatich flias, je na mieste diskusia aj o investicnom potenciale tych zvysnych styroch :)

jirka

Dominik: osobně si myslím že ty další releases zůstanou na své hodnotě nebo se jen mírně zvýší...je to o té první flašce...ty další si podle mne pouze podrží hodnotu...já osobně bych ty další releases klidně pil .-)

Martin Krupička

Krásný večer všem. Velice děkuji za vaši velmi živou diskusi. Já myslím, že to byla vhodně vhozená rukavice, je třeba jí tedy sebrat. Šetřete tedy své tipy, v prosinci vyhlásíme soutěž. MK

25.10.2018

Oblíbené obchody

My favorite stores

1 + Číst dále
17.8.2018

Tradiční čínský čajový rituál. Unikátní nabídka

The Traditional Chinese Tea Ceremony

0 + Číst dále
30.6.2018

Omluva

Omluva

1 + Číst dále