Martin Krupička

Výzva k názvu lihovaru, clubu

11.9.2020
How to name a distillery and club

Jak asi všichni víte, 15. září 2020 proběhne setkání ohledně whisky clubu spojeného se vznikem privátního lihovaru. Pátrání po historii jmen destilerií nebyla náhoda. Přemýšlím o ideálním názvu, ideálně pro celý projekt.

 

No a nyní je to případně vhozená rukavice. Nabízím k diskuzi, pokud byste měli nějaký zajímavý název a chtěli jste se případně podělit, vítězný nápad bude určitě odměněn. Děkuji všem za případnou spolupráci.

 

MK

Gabriel

Velvet Revolution - nazov, ktory mozno bude spajat vacsinu zucastnenych v klube, kedze sa si bude jedant vacsinou o clenov z CZ a SK. A predpokladam, ze to budu ludia, co si neznu revoluciu este pamataju. ZAroven, je to jedinecny ukaz, kedy sa 2 nase narody rozisli bez krvyprelievania, v mieri. Svetovy unikat. Je to prvy navrh, tak snad mi odpustite troska sentimentu.

Martin Krupička

Dobré dopoledne, velice děkuji za návrh. Za mě má dvě slabá místa. Je de facto politický, což nikdy není dobré pro obchod a pak není mezinárodní. Do budoucna není určitě dobré si zavírat dveře. Ale i přesto zajímavá myšlenka. MK

Gabriel

Velvet Revolution - nazov, ktory mozno bude spajat vacsinu zucastnenych v klube, kedze sa si bude jedant vacsinou o clenov z CZ a SK. A predpokladam, ze to budu ludia, co si neznu revoluciu este pamataju. ZAroven, je to jedinecny ukaz, kedy sa 2 nase narody rozisli bez krvyprelievania, v mieri. Svetovy unikat. Je to prvy navrh, tak snad mi odpustite troska sentimentu.

Aleš

pravý klub :-) Je to nejlepší dvojsmysl.

Václav M.

Takže Velvet Distillery?

Martin

Cokoliv Velvet asi těžko 1. se bude plést s kanadskou Black Velvet a za 2. Gabriel a Václav asi nebyli na Whisky Life 2019 (www.whiskyonline.cz/images/e/evcepradloe17y01.jpg nebo ...evcepradloe30y01.jpg). Chvíli bych tomu věnoval ale pane Krupička potřeboval bych nějaké informace jako název místa, řeky, lesu poblíž další jména kromě vašeho apod. Pokud již na místě palírna je proč nepoužít její historický název? Chcete být světoví tedy bez diakritky a globálně vyslovitelný název. Nějaká představa jestli je akceptovatelný raligiózní akcent jako je např. na obrázku příspěvku - svatý něco, někdo? Dejte víc informací. Takhle může někdo přijít i s MAKRUW jako Martin Krupička což je nevhodné protože je to moc podobné jednomu našemu řetěztci a výslovnost v čechách je moc podobná hanlivému označení nejstarší profese.

Martin Krupička

Dobrý den, lihovar bude vznikat jaksi na zelené louce. Máme několik míst na výběr, ale nic není rozhodnuto. Určitě bych své jméno zcela oddělil od názvu, upřímně nemám ti ambice. Osobně jsem přemýšlel o slengu hráčů pokeru nebo tak podobně, kdy stejně jako má Blantons, tak my bychom mohli používat pro každou řadu nějakou karetní kombinaci. Také mě ve stejné stylu napadl Willful Dandy, tedy nějaká osoba trochu jako rebel. Také se mi libí spojení restaurací Potrefená husa, tedy něco podobného. Těch myšlenek je spousta, ale na druhou stranu může někdo jít úplně jiným, originálnějším směrem. MK

Kamil

Velký průšvih. Když to nedopadne, aspoň můžete říct, že jste to vlastně čekali.

Martin

Tak takhle od boku a suše třeba - Bohemia(n) Whisky Company - Nesnáším Czechia, ale mám rád např. Bohemia Krystalex. U mě jsou a vždycky budou Čechy prostě Bohemia. Googlovsky je to poměrně čisté a mělo by to i pěknou zkratku BWC - zkratka už je Googlovsky horší Švýcarské hodinky, online gaming šampionát, nějaké lodě a další.

Martin

Je to obdoba That Boutique-y Whisky Company což je za mě tedy nic moc. Při volbě Bohemian Whisky Company je to hravé a více smyslové - Bohemian (Česká/Bohémská) - Company (firma)/společnost - hlavně ve vztahu ke klubu společnost dobrých lidí sdílejících stejný zájem ;-)

Martin Suchý

Dobrý den Martine, zrovna jsem nedávno řešil registraci privátních značek ve svém zaměstnání, tak mohu potvrdit, že to není úplná sranda. Dneska lze žalovat ledacos viz Váš článek o názvech. Absolutně bych se z tohoto důvodu vyhnul spojení Bohemia, jelikož je to tak silně zažité s alkoholem, že pouhý přesah do whisky (resp. ginu nebo čehokoliv dalšího) nebo jinam nebude stačit. Za sebe to vidím tak, že ideální název je mezinárodní slovo nebo slovní spojení, ale zase tady člověk vstupuje na velmi tenký led, pokud má mezinárodní ambice. Není totiž možné registrovat nebo ověřovat značku celosvětově tak snadno. Jako jeden celek funguje EU, ale pak to chce brát trh od trhu zvlášť. Cestou skotských palíren, kdy v názvu je nějaké původní a těžko vyslovitelné nebo zapamatovatelné slovo je hrozně riskantní - dělá to sice kde kdo - Švédové, Norové, Belgičané, ale nemyslím si, že to je nadnárodně funguje. Končí to pak pro cizince tím, že si vybaví nějakou českou značku, ale už si nevzpomene jak to bylo. Hezký český název by mohl být dobrý pro český (slovenský) trh - viz Žufánek, opět by se to ale zbytečně mezinárodně brzdilo, což by v případě úspěchu byla škoda. Nejvíc mi tedy sedí slova, která jsou na jednu stranu česká, na druhou mají mezinárodní přesah, ale nebude problém je registrovat. Líbí se mi i hravý přesah do karet, o kterém píšete v jednom z komentářů níže. Osobně se mi líbí název Viktor (záměrně česky s K uprostřed) (mohlo by být i ve variantně Viktoria distillery) - je tu jasné pozitivní spojení s vítězstvím, je to snadno zapamatovatelné a podle mě je tu velký prostor si s tím hrát ve sloganech, edicích atd. Schválně si zkuste něco vymyslet, jde to samo. Umím si představit i pěkné odkazy na karty - Bluff edition, Trumf, Bet atd. Zároveň se nabízí hezká, česká lokální varianta Viktorka pro nějakou limitku nebo tak něco. V neposlední řadě bych zdůraznil i hezké spojení Viktor Whisky - kdy z písmen V a W lze udělat spousta kreativních a relativně jednoduchých log. I samotné V do loga lihovaru by mohlo být dobře využitelné.

Martin

Pravda, Bohemia to budou asi ty bublinky - jelikož to nepiju tak mě to ani nenapadlo :-) ano to bude problém. Viktor je dobrý nápad. Osobně se mě ale nelíbí nápad s kartama karban, hazard atd. - ožrala a ještě gambler - já bych to radši nespojoval krom toho Ichiro Malt a sbírka karet už na planetě existuje. V a W bude nutno dávat pozor na automobilku. Zamyslím se tedy trochu víc.

Pavel

Slovo Bohemia je, pravda, už hodně profláklé. Zároveň si ale myslím, že mít v názvu odkaz na místo původu je dobrý nápad. Místo Bohemia by bylo možné využít staršího označení z dob keltů Boiohaemum, však Irové a Skoti se také považují za potomky keltů. Nebo využít něco z názvu (ať současného nebo z historie) místa/oblasti, kde bude lihovar stát.

Honza

Navrhuji výstižné spojení či název Boiohaemum Velvet Distillery. To by se mohlo uchytit.

Honza

Navrhuji výstižné spojení či název Boiohaemum Velvet Distillery. To by se mohlo uchytit.

Martin

Možná tedy v jednoduchosti je síla protože např. známá Palírna u zeleného stromu je pěkný název bych prozatím navrhl Palírna u ... Whisky klub pod ... apod. dokud nebudu znát víc informací nic rozumného vymyslet nejde. Místo ... doplňte něco blízko z lokality - logo a další motivy tím také vzniknou. Takovýto název lze i přeložit a je tradiční pro naši zemi podívejte se na názvy obcí, ulic apod.

Martin Krupička

Dobré odpoledne, velice děkuji za zajímavou diskusi. Já bych skutečně nenechal svazovat nějakým místem, Českou republikou nebo jménem. Po včerejším jednání bych řekl, že jedeme docela funkovým stylem, ale určitě chceme budovat mezinárodní projekt. Ve svých myšlenkách si říkám, pro koho, skupinu naše whisky bude? Jedním z pracovních názvů byl název: Silver fox. Je to sice liška, ale také prošedivělý frajer. Bohužel, toto jméno je obsazeno. Má představa je jako třeba název Kill Bill. Ano, je to zabij Billa, ale také splať účet. Libí se mi něco opravdu se šťávou. Také jsme přemýšleli o Thirsty whale. Whale je mj. hráč pokeru, hrající o velké částky. Pak si s tím můžete marketingově hrát. To mi třeba přijde moc sexy. Kdo není v angličtině znalý, asi ho název Kill Bill překvapil, ale o to tady jde. Jinak skutečně oceňuji zajímavou diskusi. MK

TWA

Abbé distillery Akcent distillery Amos distillery Amon distillery AlterEgo distillery Diadem distillery Tabor distillery Golem distillery Vesna distillery Perun distillery Kafka distillery Filla distillery

TWA

Abbé distillery Akcent distillery Amos distillery Amon distillery AlterEgo distillery Diadem distillery Tabor distillery Golem distillery Vesna distillery Perun distillery Kafka distillery Filla distillery

TWA

De facto

TWA

De facto

11.2.2021

Kolik je akceptovatelná cena za láhev?

What is an acceptable price?

0 + Číst dále
29.1.2021

ARRRRRRRDBEG! Tip a zkouška

ARRRRRRRDBEG! Tip and test

0 + Číst dále
22.1.2021

Náš projekt TWD těsně před poslední klapkou

Our TWD project. We are starting soon

2 + Číst dále