Martin Krupička

Předběžné výsledky Whisky výzvy 2019

8.1.2020
Preliminary results of the Whisky challenge 2019

Výsledky jsem si dovolil rozdělit do čtyř kategorií.

• Pokles ceny
  • Mírný růst
  • Dobrá volba 
  • Skupina vítězů

Proč jsem k tomuto přistoupil. Každý z vás, si může jednoduše ověřit, jak jste byli úspěšní. Kdo chce rychlou, levnou variantu: wine searcher, market data. Nicméně, máme tu čtyři tipy, které byly úspěšnější nežli ostatní. A já jsem tedy pro diskusi, kdo bude vítěz. Na jednu stranu to může být cena nejnižší, ale i nejvyšší. Hledejme tedy, zvláště bych požádal účastníky, aby nějakým způsobem se s námi pokusili doložit nejvyšší cenu svých láhví v prosinci / lednu, za kterou byla láhev prodána. Na základě tohoto jednoduchého principu můžeme vyhlásit vítěze. Co vy na to?

Pokles ceny

Martin - Glendronach 15 Revival 2018 - mé velké překvapení, ale je to tak. Nicméně si myslím, že jeho chvíle přijde. 

Milan - The English Original 43% 

Viktor Sedlak - White Walker 

Mírný růst

Vašek  - Glenlivet Code 

Lucka – Nikka The Nikka 12y 

Luděk - Aberfeldy 21

Kony - Glendronach Parliament Sherry Cask 21yo 

Pavel - Kavalan Solist ex-Bourbon Cask 

Venak - Glenlivet Guardian´s Chapter 

TomasK - Dalmore Pioneer Edition

Janči - Ardbeg Auriverdes 

Jirka AC - Glenmorangie Astar 

Vaclav - Auchentoshan 21y Rare 

Pavluscha - Old Pulteney 17y 

Aleš - Yamazaki 12y 

Michal - Hakushu 12y 

JarK - Glen Grant 18y 

MartinL - The Macallan 15 Year Old Triple Cask 

Patrik – Glenmorangie 18y 

PavelM - Hammerhead 28y 

Petr44 - Aberlour 18y

Pavel - Kavalan Solist Vinho barique 

Ondřej Heimerle - Bowmore Devils Cask III 

Janek - Buchanans Red Seal 21y 

Dobrá volba

Katy - Bushmills 21y 

Antonín – Arran Brodick Bay the explorers series vol. 1. 

Kamil H. - Arran 21y (2018,core range) 

Skupina vítěžů

Přema - The Macallan Concept No. 1

Psiiik - Macallan Edition No. 3 

Filip - Dingle Second Single Pot Still Whiskey 

Jirka - Glengoyne Teapot Dram Batch 006 

Závěrem

Velice rád bych poděkoval všem, kdož se zúčastnili, protože všichni bez výjimky se mohli přesvědčit, že to není úplně tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Nicméně tu máme skupinu vítězů. Předem vím, že Dingle, to bude boj. Málo kdy potkáte láhev s prodejním rozdílem i 35%. Nicméně pojďme otevřít diskusi, abychom mohli vyhlásit vítěze a tomu třeba dát nějakou drobnou, nicméně slušnou cenu. 

MK

jirka

Martine, super, už jsme si říkal že jste zapoměl a ono ne:) prosím o vítězů dejte vědět jaké ceny jste uvažoval jako počáteční a koncové? protože především concept šel na poslední SWA za 112 liber i s provizí a to je podle mne spíše cena nižší nebo stejná .-)

Martin Krupička

Krásné odpoledne, počáteční cenu vzhledem k odstupu jednoho roku bych vzal z wine searcheru. To si myslím, že je fér. Průměrná cena v maloobchodě. No a konečnou tu, za kolik se nejvíce povedlo láhev prodat v měsíci prosinci / lednu. To si myslím, že je také fér. M

Martin Krupička

Krásné odpoledne, počáteční cenu vzhledem k odstupu jednoho roku bych vzal z wine searcheru. To si myslím, že je fér. Průměrná cena v maloobchodě. No a konečnou tu, za kolik se nejvíce povedlo láhev prodat v měsíci prosinci / lednu. To si myslím, že je také fér. M

jirka

jinak moje doložená cena: https://www.whiskyauctioneer.com/lot/240013/glengoyne-teapot-dram-batch-6?s= 160 liber + provize...záleží jak to pojmem, zda s provizí či bez, asi bez protože kdybych prodával tak dostanu jen těch 160 liber...kupoval sem za 90 :-)

Vašek

Paráda :) ale jsou lahve co budou růst hned a pak stagnovat, a za pár let je doženou lahve s pozvolným růstem, může být i tak? Jinak chápu, že soutěž byla o potencionálním zhodnocení za jeden rok, takže samozřejmě výsledky jasné :) ale rád se takových typů zase někdy zúčastním :)

Martin Krupička

Dobré odpoledne, plně souhlasím. Revival je jedna z nich. MK

Martin Krupička

Dobré odpoledne, plně souhlasím. Revival je jedna z nich. MK

Ctiiba

Vítěz by měl být ten kdo ukáže že má všechny 4 na jedné fotce ;) Mě bohužel chybí Dingle...

Martin Krupička

Dobré odpoledne, to by bylo fajn, ale bohužel pravidla byla jasná. MK

Filip

Dobrý večer, Souhlasím s Jirkou. Já koupil Macallan concept 1 za 145 euro i s dopravou, což se i mě zda, jako současná ferová cena.

Martin Krupička

Dobré odpoledne, já neříkám, ani tak, ani tak. Nyní nejsem kapacitně schopen sedět na netu a vyhledat nejdražší prodej. 145 euro nemám problém, ale pokud se najde vyšší prodej, prostě ten vyšší vyhrává. Za mě umění obchodníka. MK

Filip

Dobrý večer, Souhlasím s Jirkou. Já koupil Macallan concept 1 za 145 euro i s dopravou, což se i mě zda, jako současná ferová cena.

Filip

Vašek

Jen ještě dotaz, nikka 12 zaznamenala růst? No já zaznamenal že klesla zpět na cenu co právě před rokem jsem ji kupoval, ale třeba se dá sehnat lépe než jsem ji měl

Martin Krupička

Dobré odpoledne, na evropské trhu určitě ožívá. Osobně si myslím, že za dva roky bude zaznamenávat konstantní růst. MK

Vašek

Jen ještě dotaz, nikka 12 zaznamenala růst? No já zaznamenal že klesla zpět na cenu co právě před rokem jsem ji kupoval, ale třeba se dá sehnat lépe než jsem ji měl

Přema

Myslím si že cena původní a aktuální by se měla určovat z jednoho a to stejného zdroje, protože i mezi eshopy a samozřejmě aukcemi jsou dost velké rozdíly. Na druhou stranu málokterý eshop má znázorněn vývoj ceny.

Martin Krupička

Dobré odpoledne, souhlasím. Nicméně, ze všech špatných možností mi vyšel wine searcher jako nejtransparentnější. MK

venak

Myslím, že jasným vítězem je Jirka:)

Martin Krupička

Dobré odpoledne, nyní pouze a jen v dobrém a vtipu: Po těch letech rýpání mu to přeci nedáme tak lacino. :-) MK

Přema

Myslím si že cena původní a aktuální by se měla určovat z jednoho a to stejného zdroje, protože i mezi eshopy a samozřejmě aukcemi jsou dost velké rozdíly. Na druhou stranu málokterý eshop má znázorněn vývoj ceny.

Martin

Jestli jde o návrh jak vyhodnotit soutěž tak je to za mě velice jednoduché. Vezmu počáteční cenu kterou jsme stanovili zde: (/clanky/diskuse/whisky-tip-roku-2019,-pocatecni-ceny-lahvi/) a porovnám ji. E-shopy vylučuji rovnou protože jsou irelevantní (jediný způsob jak investor dokáže prodat láhev je aukce) - vzal bych tedy aukce 12/19-01/20 jak píšete, za mě bych vzal nejnižší cenu (garantovaný zisk) ale budiž budeme brát nejvyšší (maximální teoretický) - brát budeme -hammer price-, cenu bych zprůměroval ze 3 největších aukcí SWA, WAuctioneer.com a WAuction.com (německo) - 3 aukce vyřeší i ten problém když někde láhev bude chybět (jako např. Teapot na SWA). Výsledky by vypadaly např. takto: Jirka - koupil za 2585 - aukce 4480 = +1895 / Martin - koupil za 1900 - aukce 1855 = -45. Otázkou je jaké aukce vyhodnocovat protože listopadová aukce končí v prosinci a prosincová v lednu atd. (v mém případě jsem tedy čerpal z aukcí 11/19 a 12/19). Přepočet GBP-28/EUR-26

Martin Krupička

Dobré odpoledne, ani jsem si nevšiml, že jsem byl v minulosti takto pečlivý. Takže počáteční cena je jasná a nyní tedy stačí dodat 4x cenu láhve, které postoupily do jakéhosi finále. MK

Martin Krupička

Takže prosím vítězné nabídky. Počáteční ceny jsou jasné, prosím o odkaz na aukce láhví, protože např. u Teapotu vidím aukci 90 liber ze dne 10. prosince 2019, což by byl možná největší pokles v této soutěži. https://whisky.auction/auctions/lot/70634/glengoyne-teapot-dram MK

jirka

Martine tak já nevím, psal jste nejvyšší cenu dosaženou v aukci a tu sem dodal :) cenu co jste dodal vy samozdřejmě taky znám:) ale rozhodně to není největší pokles :) já koupil za 90 prodala se za 90...spíš má ta láhev největší rozptyl :) ale to mi co kupujeme na aukcích známe a proto jsme trpělivý a čekáme na tu naší správnou cenu:) proto nekupuju teapot batch 007 v palírně a počkám si až bude v aukcích za levněji :) a že tato bude o tom nepochybuji protože tentokrát to Glengoyne s cenou přehnal...

Martin Krupička

Krásné úterý, trocha přepracování, již vidím, cena 160 liber je za mě OK, tj. zisk 1895 Kč, tj. 73,3%. Za mě krásné. MK

13.8.2019

Tradice k narození dítěte

Traditions to the birth of a child

0 + Číst dále
16.7.2019

Single barrel, experiment pokračuje

Single barrel, the experiment continues

0 + Číst dále
18.6.2019

Prague International City Picnic

Prague International City Picnic

1 + Číst dále