Martin Krupička

Kolik je akceptovatelná cena za láhev?

11.2.2021
What is an acceptable price?

V tuto chvíli si myslím, že je toto téma naprosto ideálním článkem do diskuse. Kolik je pro vás ještě akceptovatelná cena za láhev destilátu? Neustále o tom diskutujeme. Tohle je cenově v pohodě, tohle je již moc a tady se úplně zbláznili. Při přemýšlení nad tímto tématem se musím přiznat, že je to pro mě velice těžké uchopit. Jsou kolem mě lidé, co kupují láhve za tisíce, desítky tisíc a nejdražší láhev, co jsem zprostředkoval, bylo druhé vydání Remy Martin Black Pearl. Vím, že žiji v určité společenské bublině, které se snažím bránit. A tak mi dovolte otevřít toto téma.

 

Jak vidíte dnešní trh s alkoholem a prémiovým alkoholem vy? Dovolte mi navrhnout několik možností. Kolik je pro vás akceptovatelná cena a proč např. za:

 

  • Běžnou čirou pálenku české výroby
  • Českou pálenku např. brandy ze sudu
  • Českou whisky
  • Prémiovou českou whisky
  • Zahraniční brandy
  • Cognac
  • Zahraniční whisky
  • Zahraniční sběratelskou whisky

  

A otázka poslední, možná mimo. Jak je pro vás zajímavá investice do českých destilátů a kolik je vaše cena za láhev, láhve, sbírku? Měli byste zájem si koupit třeba 10y, 20y, 30y brandy?

 

Víte, popravdě si myslím, že je to velmi zajímavé téma, kdy Redbreast 12y koupíte něco kolem 1300,-, Laphroaig 10y kolem 900,- a whisky z piva Landcraft, kterou ještě nikdo neviděl za 1400,-. Opět bych otevřel téma Žufánek a přidal třeba Trebitsch whisky nebo Svach´s Old Well. Jakou důvěru máte třeba v českou whisky nebo českou brandy? Chutná vám, je cena akceptovatelná? Jak moc vás baví české destiláty?

 

Závěrem

Jasně, vím, položil jsem spoustu otázek, ale téma je to určitě zajímavé a hlavní myšlenka je asi jasná. Budu upřímný, věřím v budoucnost českých destilátů a věřím, že i dokážeme vytvořit světový produkt. Ne ale všechno je dobrá cena za naše peníze.

 

MK

Jirka

Běžnou čirou pálenku české výroby - nekupuji ale max 300 Českou pálenku např. brandy ze sudu - nekupuji ale max 600 Českou whisky - do 1200,- Prémiovou českou whisky - do 2500,- Zahraniční brandy - nekupuji Cognac - do 15.000,- Zahraniční whisky - do 4000,- na pití Zahraniční sběratelskou whisky - spíše neomezené ale je určitý strop

Martin Krupička

Dobré poledne, a nějaký názor na kvalitu a budoucnost ovocných destilátů? MK

jirka

jinak k těm českým whisky, jsem v tomto patriot a rád podporuji Gold Cock, Svachovku a Tosh, protože to dělají dobře a snaží se. Co ale nehodlám je podporovat podvodníky z Třebíče, byl jsem ochoten podpořit i Landcraft ale po tom co jsem zjistil že whisky nerozumí a dělají to jen pro peníze a zákazník je vůbec nezajímá tak jsem znechucen a nemám zájem...

Martin Krupička

Dobré poledne, děkuji za názor. V Landcraftu jsem také byl, takže snad korektně vyjádřím svůj názor tak, že o Radlíku jsem s radostí napsal článek, ale zvláště jednomu s dua Landcraft popřeji hodně úspěchů a hlavně štěstí. MK

jirka

na ovocné destiláty nemám názor, nerozumím tomu a tak se nemůžu vyjádřit :)

SushiCZ

Osobně nemám moc rád srovnávání cen mikropalíren jako např. Svachovka nebo Tosh s giganty ze Skotska. Protože náklady jsou neporovnatelné, když se to rozpočítá na láhev. Do posledního detailu zoptimalizované výrobní linky a produkce v řádech milionů litrů ročně jednoduše dovolí volnější cenotvorbu. Navíc single malty ty palírny obvykle živí jen z části, resp. často neživí vůbec. Jednoduše řečeno aby mikropalírna mohla při svých nákladech a množství produkovaného destilátu vydělávat a dával ten business smysl, tak musí mít vyšší ceny. Jako zákazník pak ale očekávám velký důraz na kvalitu, prozákaznický a osobní přístup a nejvyšší možnou poctivost a transparentnost. Proto jsem ochotný za Svachovku připlatit a neporovnávám to se skotskými single malty stářím ani chutí k ceně. Z části patriotismem, z části možnostmi mám na ně jiná měřítka. Ale k otázkám: Běžná čirá pálenka české výroby - tak 400,- za láhev považuji za přijatelné Česká pálenka ze sudu - určitě v řádu stovek, na tisíc bych nekoupil Česká whisky - Kolem 1000,- považuji za přijatelné Česká prémiová whisky - zde je to otázka spíše sběratelství - tak do 3000,- Zahraniční brandy - nemám názor Cognac - osobně kupuji spíše levnější, ale tolik je nepiji - takže do 2000,- - nesbírám je nebo s nimi neobchoduji, tak mě tolik nezajímají ty dražší Zahraniční whisky - na pití do 5000,- Zahraniční sběratelská whisky - z rozpočtových důvodů max. v řádu statisíců, ale hypoteticky bych se nebránil dražším kusům, kdybych si to mohl dovolit. Radši budu mít ve sbírce méně dražších kousků, než celý byt/dům zasekán stovkami lahví za jednotlivé tisíce. Co mě obecně vadí je, když cítím, že někdo zbytečně tlačí cenu kam až to jde. Vždy rád nakupuji subjektivně výhodně a v hlavě řeším cena/výkon. Proto třeba v podstatě vůbec nepiju Macallany - jsou neúměrně předražené, ty levnější nejsou ani moc zajímavé chuťově a ty drahé jsou moc drahé. Ani nepotřebuju být v první vlně, co ochutná nové palírny, pokud to stojí moc peněz. Nepil jsem Chichibu, nepil jsem Dornoch apod. Za panáka tříleté whisky prostě tisíc korun nezaplatím, když mohu mít za stejné peníze celou láhev dobré skotské, tolik mě prestiž a marketing netankuje.

SushiCZ

Omlouvám se za překlep. Sběratelskou whisky kupuji max. v řádech desetitisíců.

SushiCZ

Omlouvám se za překlep. Sběratelskou whisky kupuji max. v řádech desetitisíců.

Rado

Běžnou čirou pálenku české výroby - nepijem, nekupujem, vyrábam a obdarovávam :D Českou pálenku např. brandy ze sudu - nepijem, nekupujem Českou whisky - nepijem, nekupujem Prémiovou českou whisky - nepijem, nekupujem Zahraniční brandy - Slovenské je zahraničné? :-) Tak KBŠ pijem :-) a kupujem ako darček.. Cognac - na pitie cca do 60€ Zahraniční whisky - na pitie cca do 60€ Zahraniční sběratelskou whisky - neobmedzene podľa osobných možností :-)

Robert

Dobrý den, já to mám asi takto Běžnou čirou pálenku české výroby - 500,- Českou pálenku např. brandy ze sudu - nekupuji Českou whisky - do 1500,- Prémiovou českou whisky - max 3000 Zahraniční brandy - nekupuji Cognac - nekupuji Zahraniční whisky - na pití max 3000,- Zahraniční sběratelskou whisky - více než 10000,- jsem ještě za žádnou neutratil, protože finance jsou omezené , ale uměl bch si představit že mám ,, doma ve skříni ,, klidně i něco třeba za 25000 tisíc nebo i více :-)

Martin (W) H.

Snad nebude vadit, když bude můj komentář lehce off topic, ale chtěl bych se zeptat na konkrétní důvod toho, proč je palírna z Třebíče označována za podvodníky? Osobně jsem Trebitsch zatím ještě neochutnal, bar nenavštívil, s majiteli nemluvil, ale často narážím na komentáře, kde se na ně dost plive. To samé Landcraft - osobní zkušenost s ním nemám, chápu, že se asi spoustě lidí nelíbí zvolený způsob prodeje, ale Jirka píše, že whisky nerozumí. Mohl byste být, prosím, konkrétní? Nerad bych, aby v tom někdo hledal nějaké rýpání, opravdu se ptám čistě ze zvědavosti. Abych nebyl úplně OP, tak já se za sběratele/investora, při těch pár lahvích co jsem zatím koupil, nepovažuji, za znalce už vůbec ne. V tuto chvíli do sbírky (dá li se tomu tak říkat)/na investici jsem ochotný zaplatit za zahraniční whisky do 5000,-, ale mohl bych dát víc, kdyby koupě dávala smysl (haha).

jirka

Martin (w) h.: mrkněte na tento rozhovor + diskusi pod ním a udělejte si obrázek o Landcraftu sám https://poznejwhisky.cz/ceska_whisky/rozhovor-s-ondrou-kopickou-z-lihovaru-landcraft/

Martin Krupička

Dobrý večer, abychom si velmi rychle a snad jednou pro vždy ujasnili, jak to je, tak dnes sdělím svůj velmi tvrdý názor, který považuji za pravdivý. Dnes po dlouhé době vyjdu ze své komfortní zóny, tak se všem omlouvám. Když jsem před léty potkal později svého přítele Miroslava Polreicha, řekl mi: Martine, nevypadáš jako úplný blbec, tak přijď a uč se. Měl jsem tu možnost sledovat svého přítele, jak mi otevřel svůj svět, minulost, současnost, myšlenkové pochody a názory. Jeden mě zvláště zaujal a on jej velmi rád používal. Martine, jedno si uvědom, tento obor má jednu výhodu a pravidlo. V našem oboru se nikdy nelže. To si pamatuj. A není chvíle, kdy bych si na to nevzpomněl. Lidem často v pravdě brání jejich ego, stejně jako tomu je v covid době. Kdyby tenkrát přišel A. Babiš a řekl pravdu, neobracelo by se dnes veřejné mínění proti němu. Kdyby tenkrát přišel a řekl pravdu: Nikdo z nás neví, zda je covid přírodním nebo uměle vytvořeným virem, ale to není důležité. Nikdo vám pravdu neřekne, protože takový stát, organizace by nesl tak těžké následky, že válka je proti tomu nic. A protože nevíme o tomto viru vůbec nic, tak mně jako politikovi, nikoli odborníkovi, nezbývá nic jiného, nežli dát dohromady tým těch nejlepších odborníků a řídit se jejich radami. Ale i protože i pro ně je tato situace nová, virus nikdo nezná a nikdo o něm nic neví, neočekávejte rychlá, snadná řešení a bezchybný průběh. Budeme se ale snažit těch chyb udělat co nejméně. Garance správného postupu neexistuje. A takto bych mohl pokračovat dál. Zkrátka měli říci národu pravdu. Svoji šanci promarnili a nyní neví, jak ze situace ven. Stejné je to s Landcraftem a Žufánkem. Martin Žufánek tu v diskusi říkal, jak vymýšlí složitá řešení na jednoduché problémy. Každý výrobek má své: Spotřebujte do. Já bych osobně navrhoval na každou láhev jednoduchý odstavec: Tato láhev není investiční, tento absinth - gin spotřebujte do XY, poté chuť, aroma atd. začíná klesat a obsah se stává méně a méně kvalitní. Nyní zde nebudu vymýšlet text, jen dávám myšlenku. Každý, kdo by si takovou láhev chtěl koupit a přečetl si tento text, by nikdy za tu láhev ty peníze nedal. Nehledejte prosím složitá řešení na jednoduché problémy. Kvalita klesá, pijte hned. Co se týká Landcraftu, v rychlosti jsem jen tak prolétl rozhovor. Prvně je dobré ocenit upřímnost nebo naivitu, jak chcete, že p. Kopička nic neskrývá. Pokud je někdo dobrodruh a koupí takovou láhev za 1 400,-, je to jeho rozhodnutí. Faktem však je, že trochu více pokory by Landcraftu neuškodilo. Petr Alexander je úplně jiný formát nežli p. Kopička a mohu to říci, já u nich byl a s oběma mluvil. Co tedy více dodat. Věřte mi, že v životě by se lhát nemělo. Osud vám to vrátí. Nemám nic proti p. Žufákovi ani Landcraftu. Je to jejich byznys a produkty Žufánek mě baví. Jsou fajn. Ale na druhou stranu mě nebaví nekonečný alibismus. Když vám to vadí, řekněte lidem pravdu. Můžete říci nepravdu, ale nikdy ne lež. Lež vám nikdy okolí neodpustí. To bylo hlavní kritérium tohoto blogu. Budu se snažit psát pravdu, mohu někdy říci nepravdu, ale nikdy ne lež. Děkuji za pochopení. MK

vašek

Dobrý den, pane Krupičko, s tím Žufánkem jste to napsal výborně. Pro mě osobně tento pán (Žufánek) skončil v momentě, kdy snad v každém rozhovoru tvrdí, jak strašně mu vadí přeprodej jeho láhví a kšeftování s nimi, aby vzápětí vydal další striktně limitovanou láhev se srdceryvným příběhem a všema těma kecama kolem (počet kusů, už se to nebude nikdy opakovat apod.). Proto od něj už neberu vůbec nic, ani klasické pálenky nebo absint, protože mým pohledem tomuto pánovi chybí integrita (něco jiného říká a něco jiného dělá) a to odmítám podporovat. Navíc se na trhu začínají objevovat jeho limitované láhve bez čísel a kolků (sám o tom psal na Facebooku). Jedná se o padělky? Nevím, ale stálo by to někomu za tu práci? Je možné, že by neočíslované láhve bez kolků pocházely přímo od p. Žufánka? Přiznám se, nevím, co si o tom všem mám myslet. A aby toho nebylo málo, tak na Alkobazaru se draží jeho prý utajovaný Absinthe Mafia za 25.000 Kč (v rámci transparentnosti přikládám odkaz níže) - taktéž bez čísla a kolků a navíc láhev nikde oficiálně nedohledáte. https://alkobazar.cz/inzerat/absinthe-mafia-2/

Martin (W) H.

Článek o Landcraftu jsem si přečetl, ale nic závadného jsem v něm nenašel. Snažím se ptát jasně a stručně, co konkrétně je u nich špatně a dostávám odpovědi typu nerozumí whisky, dělají to špatně, nezajímají se o komunitu, a přečti si rozhovor. Ale ve finále to bude asi mnou, protože o whisky a pálení alkoholu vím kulové :-) A ta Třebíč? Proč jsou označováni za podvodníky? Chtěl jsem si od nich jednu lahev na ochutnání koupit, ale tyto komentáře vůči nim mě lehce odrazují. Ale tím, že neznám jejich pozadí a důvod, tak nevím, co si o tom myslet...

jirka

Martine napsal jste to moc dobře. Jen já osobně vidím ze strany Landcrafru v současné době spíše tvrdý kalkul než naivitu. Ta naivita byla možná zpočátku. Protože jen naivní člověk si může myslet že bude pěstovat jablka, pálit je a že tím v ČR uživý rodinu. Ano neurodila se jablka tak zkusíme něco jiného, což také ne úplně nefungovalo, co ale tak funguje? hmmm Žufánek a jeho gin, zkusíme a ejhle ono to funguje a dokonce spousta šílenců je ochotna za gin s příběhem zaplatit 3000,- Kč za půllitru. No paráda. Ale lidi mají naší naivitu celkem rádi a i ty pohádky okolo, ale co tak jim to dáme i dál. Whisky, teď jede whisky, kotle máme a sladinu si koupíme, však na tom nic není a jistě se najde spousta lidí co to koupí, dáme tomu příběh a špetku naší naivity a bude to skvělé. Ano pana Alexandera vnímám jako profíka co se snaží dělat zajímavé věci jinak a má za sebou slušné know-how, pan Kopička byl možná naivní zpočátku, ale v současné době je za mne pouze zlatokop co se schovává za naivitu a příběhy...

Pavel

stručně : Běžnou čirou pálenku české výroby ...nekupuji ... spíše ochutnám domácí výtvory :) Českou pálenku např. brandy ze sudu ....nekupuji Českou whisky ... do 1.200,- Kč Prémiovou českou whisky ... do 2.500,- Kč Zahraniční brandy ... do 3.000,- Kč ( vyjímka Metaxa AEN, AEN Despina, občas starý ročníkový armagnac ) Cognac ... na pití do 5.000,- Kč ....do sbírky cca do 50.000,- Kč Zahraniční whisky ... do 5.000,- Kč Zahraniční sběratelskou whisky ... do 100.000,- Kč

Michal

To Vašek: vystihl jste to naprosto přesně, Žufánek dneska spustil aukci svých absintů, odkaz nechávám dole pod svým komentářem. Nechť se na mě nikdo nezlobí (a nebo ať se klidně zlobí), ale celý ten Žufánkův boj proti překupníkům a debaty o opatřeních mi připadá spíš jako jeho velmi dobře promyšlený marketing, akorát teď oficiálně přiznal barvu. Dělá přesně to, proti čemu údajně bojuje a léta brojí...za mě je to pokrytectví non plus ultra. Prý se tím snaží vyhovět svým fanouškům a sběratelům, kterým dané láhve unikly...tak určitě, jde jenom o peníze a byznys, nic víc a nic míň. Mám bar a dlouhá léta jsem od něj bral, to dneškem končí. Tuto novinku mi volalo pár kolegů z branže a vidí to stejně. Tak hodně štěstí, Martine... https://www.zufanek.cz/aukce/?fbclid=IwAR2xGYpSa98Q51yUgmCuzfuU14oSwNFWWoJP85RtQrqwg4sVRFNhnU4zMYw

Martin Krupička

Dobrý večer, děkuji za poslaný odkaz. Wau, co na to říci. Přemýšlím, nevím. Ale ono to nepotřebuje komentáře. P. Žufánek vlastně dělá byznys a přejme mu úspěch. Nemám problém s tím, že vyrobí nějakou láhev a prodá ji klidně za 100 tis.. Když mu je někdo dá, je to úplně v pohodě. Jen mi to prostě přijde sakra na hraně, kdy pořád dokola opakuje neexistující, limitovaný, sběratelství, již nikdy nebude. Takové energie a žádné, do pěti let vypít a pak kvalita obsahu klesá a za 20 let to nebude k pití. Pokud ale někdo tu láhev koupí, a je jedno za kolik a do pěti let vypije, tak je to za mě úplně v pořádku. Jen mi něco říká, že to tak není. MK

René

Dnešní Žufánkův počin s aukcema a pětiletým zákazem přeprodeje pod výhrůžkou právníky a pokutou 10.000 Kč už budí reakce. Alkobazar.cz si dělá ze Žufánka prdel a nahoře na svých webovkách píše: U nás nemusíte s prodejem čekat 5 let. U nás můžete prodávat ihned a ZDARMA! Martine sorry, ale zakazovat přeprodávat po dobu pěti let něco, co jsem si zaplatil a vysoutěžil v aukci je fakt ubohý. A vyhrožovat právníky a chtít 10.000 Kč, pokud na to příjdeš...ách jo, co se to s Tebou stalo? Nevlezly Ti ty peníze a sláva na mozek? Když to za 20.000 Kč vydražím a následně to za 50.000 Kč přeprodám, tak je Tvých vysouzených 10.000 Kč fakt trapných, pořád jsem dvacet do plusu, takže pořád 100% zisk. Sám si tu svoji investiční bublinu přifukuješ a pak píšeš, jak Ti to vadí. Je to pokrytecké, sorry jako.

Martin Krupička

Dobrý den, v českém právu se celkem sakra dobře orientuji. To bych fakt chtěl vědět, jak by chtěl jít p. Žufánek k soudu a vymáhat tuto pokutu. To je naprostý nesmysl. Je to jen další dobrý marketingový trik. Tohle je přeci to, o čem jsem psal. Můžete říkat pravdu, nepravdu, ale nikdy lež. Tohle je podle mého názoru naprostá lež. MK

Martin2

René: Pan Žufánek by po vás ve vašem příkladě chtěl 50k - a pokud prodáte flašku za 8k bude chtít těch min. 10k, přečtěte si pozorně jak to maj formulováno. Je to směšné a taky u mě skončil na celé čáře. Očekávám že ty podmínky budou poměrně rychle přeformulovány protože to nemůže soudně projít - vlastnická práva přecházejí na kupujícího okamžikem zaplacení a nemá do toho komu potom co kecat, peníze už dostal a chtěl by další? Trapné, měli by si pozorně přečíst Článek 17 Listiny základních práv Evropské unie (případně si nechat vysvětlit formulaci -nakládat s ním-) teď abych pravdu řekl přemýšlím jestli nezažaluju já firmu ŽUFÁNEK s.r.o. --- Ale k věci, otázky pana Krupičky vidím silně individuálně ale chápu proč tento malý průzkum potřebuje. U mě je limit na jakoukoliv láhev někde okolo 5 tisíc (+/- tisíc) - proč? Šel jsem na to jinak, kolik vás stojí plná nádrž vašeho vozu? na kolik vás přijde měsíčně jídlo? trochu jiným pohledem - nepříjde mi normální dát měsíčně za láhev více než platíte třeba nájemné/hypotéku. A kvalita tuzemských ovocných destilátů je podle mě na velmi vysoké úrovni a není moc co zlepšovat - co vidím do budoucna za sebe je věchno prohnat dubovým sudem - měl jsem slivovici ze sudu a kupuji ji od té doby pravidelně (TOSH) a chutnal jsem hruškovici, taktéž vinikající a mám v plánu ochutnat jablkovici ze sudu (český kalvádos?) a také vínovici ze sudu (brandy?) v podstatě jsem na to přešel a ty čiré mě už nezajímají a do budoucna za mě už jenom ovocné pálenky ze sudu - jestli to bude trend bych si netroufal tvrdit ale třeba jo.

František

Myslím si, že tímto kontroverzním krokem Martin Žufánek u spousty lidí skončil. Samozřejmě ho to nikterak ekonomicky nepoškodí, zase si vymyslí nějakou limitku s příběhem o sbírání květů za svitu měsíce a extrémně omezeném počtu několika láhví láhví a ti blbci mu na to zase skočí a budou to skupovat za bambilióny peněz. Čemu nerozumím vůbec, je Martinova naivita, že to bude fungovat, ale budiž, domnívat se může, na to má svaté právo. Je x-způsobů, jak tu láhev na trhu bez jakéhokoli vědomí prodat. Tímto krokem Martin paradoxně ještě víc podpořil šmelení a přeprodej na sekundárním trhu. Nemůžu si pomoct, ale z jeho strany je to geniální strategie. A nemít možnost nakládat se svojí vlastní láhví po dobu pěti let, kterou jsem si poctivě vydražil v aukci a říká mi pane, pod výhrůžkami právních postihů a pokuty 10.000 Kč...víš co, Martine, strč si veškerou svoji produkci tam, kde končí záda. Jen doufám, že se tato nová Žufánkovic móda opět nerozšíří mezi další menší palírny (Landcraft, Svachovka, Tosh a další). Pozitivní na tom všem je, že pravda konečně vyšla najevo, byť trošku oklikou a zaobalená do líbivých slov o boji s překupníky a šmelináři.

venak

Běžnou čirou pálenku české výroby nekupuji nepiji Českou pálenku např. brandy ze sudu nekupuji nepiji Českou whisky nekupuji nepiji Prémiovou českou whisky nekupuji nepiji Zahraniční brandy nekupuji nepiji Cognac nekupuji nepiji rum a zahraniční whisky na pití do 3000 zahraniční sběratelskou whisky 5000 až 20000

Peter

Ak by sa chcel niekto pokochať tým, čo nikdy asi nikto z nás nebude mať v zbierke, teraz sa draží táto kráska. Odhad okolo 1,5 milión libier https://whiskyauctioneer.com/lot/224531/macallan-1926-fine-and-rare-60-year-old-75cl-us-import?s=6027a6e354966

venak

Ještě za mně k tomu poprasku okolo Žufánka, abych pravdu řek do diskuze před silvestrem jsem žádného žufánka ani neznal tento druh alkoholu nepiji tudíš nekupuji,ale to co vymyslel teď klobouk dolů:) to si jako něco koupím a následně to nemůžu prodat:) nová doba :):):) předem upozorňuji že jenom sbírám a piji já neprodávám :)mám na to dva pohledy první problém je že ty co to pijí tak si to nemohou koupit protože to skoupí šmelináři kteří to přeprodávaj dál se ziskem o dost větší cenu, ale vesměs to takhle funguje i s whisky a spoustá z vás to tak dělá tak no a co:) druhý je že Žufánek je firma co vyrábí a prodává a asi dobře prosperuje když i tady má neplacenou reklamu:) co víc si přát:) podniká z vás někdo, má svojí firmu, má zaměstnance ty kdo ano tak moc dobře víte jaký je to boj a lidská závist a nepřejícnost v Čechách jaká je nemá cenu ani komentovat:) já říkám vybuduj něco co funguje a pak můžeš koukat na druhé a s respektem kritizuj:) prostě všechno je obchod každý zboží má holt svýho kupce:) nikoho jsem nechtěl urazit a osočit tak se předem omlouvám lidem co si to vztáhli na sebe:)

Martin Krupička

Dobrý den, na začátek bych dodal, že zhruba vím, kdo tento blog čte a upřímně, nejsou to neúspěšní lidé. Ke komentáři. Musím se opět vrátit k vínu. Když si koupíte víno, na některých lahvích se dočtete, jak dlouho výrobce doporučuje archivovat. Někde je 3-5 let, někde je třeba až 30 let. A o tom to je. Když takové víno prodáváte, musíte doložit, kde a jak bylo skladováno, a u těch dražších si musíte objednat sommeliera, který vám víno zkontroluje a vystaví potvrzení o kvalitě. Bez toho je víno neprodejné. Jde tedy o to, že investujete do vína, které by mělo archivací získat a toto zhodnocení následně prodáváte. Zpět k absinthu. Když si tuto láhev koupíte a do pěti let jí vypijete, pak je úplně v pohodě. Ať ta láhev stojí třeba půl milionu. Když koupíte za deset tisíc a za pět let jí prodáte někomu za milion s tím, že jí vypije, pak je to opět v pořádku. Pokud ale absinth koupíte s tím, že za 20 let dojde k jeho zhodnocení jak kvality, tak ceny, je něco špatně. Je otázka zda na straně výrobce, prodejce nebo na straně kupujícího. Zpět k vínu. Zdá se vám korektní, že vám vinař řekne, archivovat 3-5 let? Mě ano. Prodává produkt a zákazníkovi o něm říká vše. Zdá se vám korektní to neříci u absinthu a gin? Spotřebujte do pěti let jinak kvalita a tím i cena klesá. A co lidem i mě vadí? Mě vůbec nevadí ty ceny. Mě vadí, že je tu řečeno A, slova limitovaný, omezený, pro naši spotřebu, sběratelský, ale není tu řečeno B, že tento alkohol je na vrcholu právě nyní a každý den se jeho kvalita snižuje, takže prosím, neskladovat, pít. A to je celé. MK

Martin (W) H.

Přiznám se, že se v českém právu nevyznám vůbec, ale není možné, že Žufánek při prodeji lahve uzavře s kupujícím smlouvu, která kupujícímu zakazuje lahev v určitém časovém horizontu prodat? Protože ve světě toto není nic nového, například automobilka Ford toto prováděla při prodeji poslední generace modelu GT z roku 2017. Původně byla výroba limitována na 500 kusů (následně byla navýšena na 1000 kusů a poté na 1350 kusů) a nový majitel nesměl vůz po dobu myslím že 3 let prodat dál. Vybavuji si pár případů, kdy prodejce onu smlouvu nedodržel, vůz ihned po koupi prodal (se solidním ziskem) a Ford ihned hrozil žalobou. Jestli byly žaloby úspěšné už nevím. Není možné, že by koupě Žufánka byla podobně ošetřená?

Martin Krupička

Dobrý den, nn, vymahatelnost tohoto práva je pouze v teoretické rovině a to nejlepší, co by se mohlo stát by bylo, kdyby tento soudní spor vznikl, pokud by u toho byla TV. A to je to, o co tu jde. O nic jiného. Soud by byl předem prohraný, ale stejně by se prodalo rozčarování, možná až zoufalství, že u společnost neví, jak dál, přitom u vína je doporučená doba archivace zcela běžná. Skutečně není třeba hledat složitá řešení na jednoduché problémy. Napište na etiketu pravdu, celý problém je vyřešen a naše hloupá debata je zbytečná. Já jsem nyní u konce svého projektu TWD, ale již dnes mohu garantovat, že celý projekt bude začínat na vynikajících lahvích od několika set korun až po náš hlavní balíček, který ve vrcholné fázi bude obsahovat zhruba 44 lahví za cca 100 000,- kdy garance kvality a zisku bude minimálně v řádech stovek procent, ale klademe si daleko vyšší cíl. Každopádně vám od začátku řeknu pravdu a budete vědět ihned, co si kupujete, v jaké kvalitě, co můžete očekávat, kolik a za jak dlouho vyděláte. MK

Vláďa

Mám prosperující bar a na značku Žufánek začínám být velmi, ale velmi alergický. Není týdne, aby mi někdo za provozu nezavolal, zdali nemám jakékoliv starší kousky od tohoto výrobce, zájem je jen o absint a OMFG. Jednou jsem v žertu řekl, že tu někde bylo pár zaprášených láhví nějakého absinthu z roku 2010 a že si každé jednotlivé láhve cením na 50.000 Kč. Na druhé straně se ozvalo: ok, není problém, o ceně nesmlouvám, beru všechny a platím na ruku... Za hodinu jsem volal zpět, že jsem se spletl, že jsme to už prodali, akorát jsem to v té záplavě alkoholu nějak nezaregistroval. Druhá věc je, že poslední dva roky není člověk schopen lepší kusy na jejich stránkách vůbec koupit, je to za pár minut pryč a já opravdu nemám čas co pár sekund mačkat F5. A jejich standardní pálenky neberu ze znechucení nad touto značkou, takže byla nahrazena jinou, kvalita je stejná. Co mi však vadí nejvíc, je chování pana Žufánka, kdy si sám vystaví na svém webu jím podepsané láhve OMFG za 3.000 Kč kus, to samé LAncienne za 30.000 Kč, takže dělá přesně to samé, co kritizuje u překupníků na Bazoši, Alkobazaru a jinde. Geniální marketingový tah, všechna čest. A lidi mu to pořád žerou a nevidí do očí bijící rozpor mezi tím, co říká a co následně dělá. Přiznám se, že mě jeho včerejší novinka ohledně dražeb nepřekvapila, viselo to ve vzduchu už dlouho. Nad čím doteď nesmyslně kroutím hlavou, je to vyhrožování právníky a pokuty za to, že si dovolím do pěti let nakládat se svým vlastním zbožím, které jsem si za vlastní vydělané peníze zakoupil. Ale jo, jen tak dál, o to víc lidí prozře.

Martin Krupička

Dobrý den souhlasím s vámi, koupit si neuvěřitelně předraženou láhev a ještě by mi za to někdo vyhrožoval soudem, to je vysoce i za mojí hranou. MK

Robert

Dobrý den, k ceně láhví jsem se již vyjádřil a koukám že se tady rozvinula debata o produktech pana žufánka a pokud tedy mohu tak bych taky přidal jedem můj poznatek. Nebudu a ani nechci tady řešit strategii prodeje a marketingu Martina Žufánka. Řešíte tady dobu spotřeby jeho produktů. U jeho ginu jsem rovněž přesvedčen že doba kvalitě nepřidá spíše naopak ubere a na tom se tady asi shodne i většina ale je tomu tak i u absintu? Dostal jsem informaci že naopak absinth vzhledem k vysokému obsahu alkoholu a celému procesu výroby spíše ještě v láhvích zraje a jeho chuť se dobou archivace určitě nehorší ale spíše lepší a utváří. Je to tak? Pravda je že nemám s čím porovnat a ověřit si tuto skutečnost, ale jak to vlastně podle Vás je ??? Jinak shodou náhod jsem dnes tchánovi nalil na košt právě slivovici od Žufánka a když jsem mu sdělil že litr stojí 1100,- tak mu vzkázal že on mu za 300,- prodá svoji a daleko lepší :-) ale to prosím neberte jako námět na diskuzi, tchán ho vůbec nezná a myslel si že je to někaý můj kamarád. :-)

Robert

Dobrý den, k ceně láhví jsem se již vyjádřil a koukám že se tady rozvinula debata o produktech pana žufánka a pokud tedy mohu tak bych taky přidal jedem můj poznatek. Nebudu a ani nechci tady řešit strategii prodeje a marketingu Martina Žufánka. Řešíte tady dobu spotřeby jeho produktů. U jeho ginu jsem rovněž přesvedčen že doba kvalitě nepřidá spíše naopak ubere a na tom se tady asi shodne i většina ale je tomu tak i u absintu? Dostal jsem informaci že naopak absinth vzhledem k vysokému obsahu alkoholu a celému procesu výroby spíše ještě v láhvích zraje a jeho chuť se dobou archivace určitě nehorší ale spíše lepší a utváří. Je to tak? Pravda je že nemám s čím porovnat a ověřit si tuto skutečnost, ale jak to vlastně podle Vás je ??? Jinak shodou náhod jsem dnes tchánovi nalil na košt právě slivovici od Žufánka a když jsem mu sdělil že litr stojí 1100,- tak mu vzkázal že on mu za 300,- prodá svoji a daleko lepší :-) ale to prosím neberte jako námět na diskuzi, tchán ho vůbec nezná a myslel si že je to někaý můj kamarád. :-)

Martin Krupička

Dobrý den, máte pravdu, trochu se nám to tu zvrhlo, ale to je i částečně má chyba, přiznávám. Omluva. Co se týká slivovice, tak tady bych to přirovnal k pastě v Itálii. Každý bude říkat, že jeho pasta je ta nej, což může být pravda, protože si během života navyknete na chuť. Rovnou říkám, nejsem pivař, ale vždy mě fascinovaly hádky pivařů, kteří se hádali, které pivo je to nej. To nej bylo jejich, protože jej pili celý život a osvojili si tak chuť. Poměrně stejné je to často u slivovice. Také si musíme přiznat, že v menším se vyrábí kvalitněji a unikátněji.

Roman

Pane Krupicko vite vy vubec neco o absintu a absintove komunite? Za 1. Absintova komunita po celem svete velmi rychle roste 2. Absint je mok, kteremu stari velmi svedci, ja osobne pil i 110 let stary a byl to zazitek.

Martin Krupička

Dobrý den, předně bych chtěl říci, že snad neznám alkohol na světě, jehož komunita by nerostla. Absinth, mezcal, tequilla. Počet obyvatel roste, roste životní úroveň, lidé se chtějí bavit a objevují. Špinavé investice letí nahoru jako splašená herka. Co se týče archivace, účastnil jsem se několika řízených přednášek a ochutnávek, kdy musím říci, nejsem o tom úplně přesvědčený. Pil jsem hodně věcí v různých kvalitách a stáří. Cognac, whisky, tequilla, vodka, rum, nespočet ovocných destilátů a všeho, ale absinth byl mimo. Zkuste si dát vedle sebe různé stáří champagne, rumů, cognaců, whisky a absinthů. Porovnejte je, jak se mění vůně, chutě, jaké to má dokončení. Přes dvě hodiny jsem třeba pil jen Moet champagne. Láhve od 70. let až po ty dodnes. No to je skvělý, ten oříškový atd. rozdíl. A absinth, popravdě, já ho mám rád, ale když se oprostím od citů, prostě to tam není. Dám vedle sebe VS cognac a 50y cognac a i lajk se z toho musí posadit na zadek. U přátel, kteří doma v baru absinth mají, vždy parodujeme třetí díl Kmotra, kdy se Michael Corleone setkává se svým kumpánem ve svém domě u jezera, myslím, že to byl jeden z bratrů Rosatových, kdy se jej Mike ptá, co si dáš a on mu odpovídá: anýzovku. Jasně, anýzovka není úplně absinth, prostě my to tak máme. Jak říkám, trochu parodie. Jen chci deklarovat, že nic proti absinthu. Ale říkat mi, že to bude za 20, 50, 100 let něco, z čeho bych se posadil na zadek, upřímně, není. A nevěřím ani tomu, že se někdo za 30, 50 let bude shánět po archivním absinthu. Může být, že to na pět let bude módní záležitost, to může být, ale životní styl to pravděpodobně nebude. Tedy může být, ale jen pro úzkou skupinku nadšenců, lidí se specifickým životním stylem a někdy možná geeků. Závěrem bych chtěl říci, že je to jen a jen můj pohled, který se může ukázat jako mylný, což bych ale nerad. MK

Michal

Prosím vás, opusťme už debatu o Žufánkovi, už ho mám plně zuby. Ať si klidně destiluje svoji ranní moč a prodává ji v extrémně limitované edici formou dražby. Ať klidně úspěšným dražitelům svých absintů vyhrožuje právníky a pokutami, ať si dál hraje tu svoji komedii s bojem proti překupníkům, který vším svým konáním naopak podporuje a živí (alespoň mým pohledem). Jen už proboha tohoto pána opusťme!!! Na trhu je tolik nového a opravdu kvalitního alkoholu, zejména whisky, že tu fakt nechci číst ohrané litanie na téma Žufánek, už je toho pána všude moc a začíná to být otravné. Tak, a teď něco k opravdu kvalitnímu alkoholu: v týdnu jsem si do sbírky pořídil Glenlivet 12y.o. Illicit Still Limited Edition, tradičně dvě láhve, jedna na vypití. Přátelé, chuťově jsem nadšen a cenově taktéž. Mými chuťovými buňkami se jedná spíše o sladší whisky, trošku na způsob Glenmorangie A Tale Of Cake, ale cítím tam více hrušky, kokosového másla a oříšků. Velmi příjemné a lahodné pití za skvělou cenu. No a pokud to z trhu zmizí stejně jak A Tale Of Cake, tak by to mohla být i zajímavá investiční láhev. Jen mít potom kliku a zkompletovat i ty zbylé v sérii, co mají teprve přijít.

Martin Krupička

Dobré ráno, Illicit Still sice nebude úplně limitka, odhaduji něco kolem 40 - 70 tis lahví, ale za tu cenu jdu určitě do toho. Také tradičně dvě láhve. MK

Roman

Dobrý den, mi staré absinty a obzvláště ty co leží v láhvi kolem 20 let chutnají nejvíc. Z mé zkušenosti si u 50 letého koňaku sedne na zadek jenom člověk, který má již hodně nachutnáno a laik je zklamán, protože měl obrovská očekávání a ty se nedostavila. Na ochutnávkách koňaků většina laiků uznale pokyvuje hlavami, jak je to pití skvělé, ale mezi čtyřmi očima vám pak řeknou, že čekali víc. Vertikální degustaci Moetu začínající v 70 létech Vám závidím, ale Moet je pro mně hlavně pozlátko. Já nejen, že Moet nikomu nedoporučuji, ale většinu zákazníků od koupě Moetu odrazuji, s tím, že když si do skleničky nalijí Moet a do druhé tu láhev co jim doporučím i v levnější cenové relaci, po ochutnaní se k Moetu nikdy nevrátí. Obzvlášť když jim vysvětlím jak to je z prvním, druhým a třetím lisováním. Z jiného soudku: Přeji Vám hodně zdaru ve Vašem projektu.

Martin Krupička

Dobrý den, děkuji za komentář. Jak to říci. Ve své zásobě mám celou řadu champagne a Moet tvoří menšinu. Do archivu míří lahve ročníkové, což je poměrně pro lajka zvláštní, mezi ročníkovou a běžnou lahví není zase tak velký cenový rozdíl, někdy to jsou i dvě stovky, ale kvalita je úplně někde jinde. Pokud bych měl porovnat klasický Moet Imperial a vedle postavil dalších 9 jiných champagne, jsem si téměř jistý, že Moet skončí někde na sedmém, možná osmém místě. Takže máte naprostou pravdu. MK

Filip

Dobrý den, pane Krupičko, ostatní alkoholici, :) nechci Vám tu vykrádat diskuzi, ale když byste někdo chtěl, tak si připojte do nové skupiny o alkoholu na FB. https://www.facebook.com/groups/alkoholcz A Vám pane Krupičko nabízím moderátora, tedy když byste se přidal. Vážím si vašich tipů, mám několik lahví, které zhodnotily - díky Vám. V hlavní české FB skupině, kde se řeší alkohol se začíná mazat, nekolik lidí dostalo blok či ban. Vytratilo se několik příspěvků o neočíslovaných a neokolkovaných láhvích. A i já mám blok od jednoho z administrátorů. Poslední kapka byl blok kamaráda za to, že dal u toho komedianta haha smajlík. Takže z pochopitelných cenzorních tendencí a v zájmu zachování hodnotných diskuzí jsem vytvořil nezávislou stránku. Nechtěl jsem vykrádat názet a psát třeba něco jako investiční alkohol - bez cenzůry, tak jsem zvolil obecný název. Snad se mi díky vám, když přijdete, povede udržet kvalitní a odborně laděný obsah. S pozdravem, Filip

Martin Krupička

Dobré poledne přeji, velice děkuji za komentář i nabídku, které si neobyčejně vážím, ale s velkou lítostí i díky musím odmítnout. Předně jsou mé časové možnosti velmi omezené a již takto pracuji od 12 do 18 hodin denně. Tudíž najít prostor by pro mě bylo velmi složité. A pak je tu druhý důvod, který popisujete. Víte, na tomto blogu jsme já i vy svobodní. Doufám, že nikomu nyní nedám návod, ale již jsem to několikrát zmínil, a zatím se nikdo takový díky bohu nenašel, tento blog je svobodný. I komentáře, světe div se, já nemohu mazat, ovlivňovat. Nikdy jsem to neudělal a ani to nejde. Tady vás ani mě nikdo neomezuje. V tomto směru je pro mě FB mrtvá platforma. To raději dám prostor vám čtenářům. Raději budu svobodný zde, než otrokem na FB. Ale i tak velice děkuji za nabídku. MK

vašek

To Filip: chápu správně, že tím komediantem máte na mysli pana Žufánka? Jinak pokud se na FB mažou jakékoliv nepohodlné, byť třeba i pravdivé příspěvky či názory na tohoto pána, tak je to špatně a o něčem to svědčí. Sám za sebe mám jasno: láhve tohoto pána nepřekročí práh mého domu, a to z principu. Poslední kapkou bylo zavedení aukcí s nemožností svobodně nakládat se svojí vlastní láhví pod výhrůžkou právníky a vymáháním nesmyslných pokut. Žufánek není Ferrari, jako fakt ne, byť si to možná on sám myslí. A na těch neočíslovaných a neokolkovaných láhvích asi něco bude, jen na Alkobazaru jsou dvě, jedna třeba tady a sám nabízející píše, že nemá číslo ani kolek, a chce za ni 25.000 Kč: https://alkobazar.cz/inzerat/absinthe-mafia-2/

jarin

Běžnou čirou pálenku české výroby - piji minimálně, nekupuji. Českou pálenku např. brandy ze sudu - 500,-. Českou whisky - 1000,-. Prémiovou českou whisky - 3000,-. Zahraniční brandy - 6000,-. Cognac - 6000,-. Zahraniční whisky 6000,-. Zahraniční sběratelskou whisky - 50000,-. Jinak by mě zajímal taky ten všeobecný hejt ohledně Třebíče. ok lahev 0,5l, cena přehnaná. ale to mají skoro všechny cz whisky. Jednu lahev/sherry cask/ jsem koupil, mám to kousek do Třebíče a nemyslím si, že je špatná... pravda, domluva s majitelem je horší. Zkoušel jsem domluvit prohlídku s degustací a prvně není problém, pak nestíháme přestavujeme a pak nebral telefon. ale stejnak mě ten hejt příjde až moc, přehlédl jsem něco? ostatní cz whisky taky asi zkusím, i když ty ceny a lahve jsou mimo. bude to však vždy jen 1ks od výrobce - viz. má cenová hranice. Krom Landcraftu ten to vyřešil svou komunikací v diskuzi na poznejwhisky. co se týče Žufanek, tak to je smutný příběh. mám jeho omg gin a cajk. Dříve jsem chtěl zkusit i další, hlavně whisky a totálně vytroubenej absint /protože laco :)/. ale ne, ať ta aukce, nebo rozhovor na info.cz a teď na clubhouse...

Martin (W) H.

Text Aukce lahví z Lihovaru Žufánek, které již neexistují a nebo nikdy neexistovaly. z webu zufanek.cz mě dojímá k slzám. Nabízí se něco, co nikdy neexistovalo. Přeji hodně štěstí s aukcí.

vašek

Žufánek je rozhodně génius, nikoliv však v destilaci a výrobě alkoholu, ale v marketingu. No a když si vezmu jeho citát z webovek - aukce láhví, které nikdy neexistovaly - tak mi najednou dávají smysl ty láhve bez čísel a kolků, co se za 25.000 Kč nabízejí na Alkobazaru :0)

Pavel

Já jsem se psal s naceněním a pak jsem si řekl, že je to asi blbost. Už ta běžná čirá pálenka české výroby postrádá pro mě smysl. Obecně to ve mě evokuje pracovní cestu strýce na Moravu nebo supermarketové lahve kolem 200 Kč. Jsou různé snahy palíren s kalendáři a limitovky, ale moc to nefunguje. A opět mě napadá Žufánek. Já ani nevím proč - nechci to, nezají má mě to, ale chtěl bych to koupit a jako s bitcoinem s tím spekulovat s cenou na měsíc... Jinak ta česká whisky vs zahraniční je ve mě ve smyslu nějakého pulení... prostě tuším že Myslivec je ted whisky, ale pro bežného kozumenta bude Tullamore Dew a jiné pořád nad ním. Abych za český produkt platil více musel by mě přesvědčit cenou nebo marketingem a to asi možné není. Vím, že jsem koukal na whisky z distribuce Makra a pak jsem si řekl, kolik lidí přesvědčím kdybych nebyl jen konzument. Pak zbývá skutečná kvalita - já nejsem znalec, ale pokud by česká whisky byla dobrá jako zahraniční a postupně vytvářela tok kvality a jedinečnosti a mě by chutnala a tou investicí do ní s historií dělala ten network efekt s okénky v limitovkách alá časové rámce, tak bych tam vkládal limitně max. do 20 000 Kč/ročně a s jednou dnes životnější investicí možná dal. Ale osobně tomu nevěřím...

Jan

Dobrý den všem, pokládám si otázku, proč tolik negativ v jedné diskuzi? Máte potřebu veřejně sdělovat, že si něco nekoupíte? Máte potřebu se veřejně zesměšnit? Dle mého názoru si výrobce může se svým produktem nakládat tak, jak uzná za vhodné a např. aukce - minimálně jedním z důvodů je, proč nechat vydělat přeprodejce, když peníze mohou zůstat u výrobce? Pili jste někdy limitované produkty od Žufánka? Srovnávali jste je například s jinými handcraft giny? Víte, že předmětné limitované edice jsou limitované z důvodu použití relativně zajímavých a nedostupných surovin? Taky se mi nelíbí kupovat limitované edice ginu u přeprodejců za XXX tisíc, vy se divíte výrobci, že s tím chce něco udělat? I kdyby to byla jen marketingová akce, tak to pořád není důvod k takovému chování pod rouškou internetové anonymity. Martin Krupička: srovnávat zrání absinthe v láhvi s cognac 50 y vs VSOP je jako srovnávat jablka a hrušky. Spíše bych to specifikoval tak, že VSOP po 50 letech v láhvi nic zázračného neudělá, ovšem u absinthu je docela poznat jeho zrání v láhvi i po několika letech.

Martin Krupička

Dobrý den, ten argument o zrání v láhvi beru. Sám jsem šel hned na začátku psaní tohoto blogu proti všem, co tvrdili a mnozí dodnes tvrdí, že se v láhvi nic neděje. Sakra děje. Není tomu jako v sudu, ale prostě děje. To jsem již mnohokrát popisoval. Netřeba se k tomu vracet. Ano, a máte opět pravdu, nelze porovnávat zrání absinthu v láhvi a cognacu v sudu. To je ok, máte pravdu. A nyní se dostáváme jádru. Jak bude vypadat absinth za 20 let. Milovníci absinthu budou říkat, že bude v pohodě, lepší atd.. A já zase říkám, že ne. Už jsem toho pil fakt hodně na to, abych mohl říci, že alkohol založený na macerování koření prostě na kvalitě nejde nahoru, naopak, kvalita klesá. Fakt jsem pil komunistické pálenky, pálenky z východní Evropy, staré likéry, 20 a 30 let starý fernet, alpské pálenky principu jägra, fakt toho mám za sebou hodně, abych mohl říci, že za mě, čistě je to prosím můj názor, že ne. A ono je to i marketingově pochopitelné. Pokud by to tak bylo, a je to opět čistě můj názor, tak stejně tak jako staříme např. cognac v sudu, tak by se stařil absinth klidně ve skleněných demižonech. Nikdo to nedělá. Důvod? Vždyť by to bylo skvělé. Žádná andělská daň, nic. Ale nikdo to nedělá. Ochutnejte to. Fakt ta kvalita šla dolu. MK

vašek

To Jan: ano, budete se divit, máme potřebu veřejně sdělovat, že si něco nekoupíme, stejně tak že si to koupíme. Říká se tomu diskuze, dialog, komunikace či sdílení názorů a tady na stránkách Martina Krupičky je stále svobodná a necenzurovaná. Na platformách jako Facebook jsou dle Filipa (jeho příspěvek výše v diskuzi) nesprávné názory na Martina Žufánka mazány, popř. dostanete ban nebo jste zablokován. Cui bono?

Jan

vasek: Trump taky říkal, že vyhrál volby. Pokud tedy pracujete s neoverenymi fakty bez vlastní invence, pak se nedivím Vašim názorům:)

29.1.2021

ARRRRRRRDBEG! Tip a zkouška

ARRRRRRRDBEG! Tip and test

0 + Číst dále
22.1.2021

Náš projekt TWD těsně před poslední klapkou

Our TWD project. We are starting soon

2 + Číst dále
11.9.2020

Výzva k názvu lihovaru, clubu

How to name a distillery and club

0 + Číst dále