Written by 7:28 pm Rady a tipy • 2 Comments

Dictador Rima American Oak 2003 19y recenze

Mezi další láhev rumu Dictador jsem si zvolil velmi zajímavý 19y rum. Jeho název je klasickou červenou knihovnou, byť by nemusel být. Co je to vlastně Rima? No, ve španělštině slovo znamená „rým“, kdy je snaha odkazovat se na dokonalou symbiózu slov, jedinečný zážitek, synergii chutí atd.. Já mám u těchto vznosných slov vždy problém, zvláště pak u 19y rumu. Pokud bych takto pojmenoval 40y variantu, pak by mi to do určité míry dávalo smysl. Takto ale opravdu ne, byť pro rumového lajka to může mít své marketingové kouzlo.  Pokud si však někdo myslí, že báseň a rým je něco zženštilého, pak musím znovu oponovat, protože např. nejeden samuraj spáchal rituální sebevraždu z důvodu, že nedokázal napsat krásnou báseň, což se řadilo k významné cnosti každého bojovníka. To ale není případ této myšlenky. Byť škoda.  

Jak chutná:

Nejdříve oficiální charakteristika:

Aroma: Nová kůže, ječná voda, sladké kávové tóny smíchané s lehkým doutníkovým tabákem a dále ovocné tóny čerstvých banánů a broskví.

Chuť: Velmi ovocná, s tónem tropického ovoce a bohatou, mastnou texturou přidávají hloubku a komplexnost. Ke konci je mírně suchý s tóny

mletého kávového zrna.

Dokončení: Zaprášené dubové dřevo, sladká lékořice a trochu kardamomu.

Co se týče mého názoru, je zde zcela patrný vliv dubového sudu a to jak amerického, tak vinné varianty. To dodává rumu zajímavou sladkost. Právě při psaní tohoto článku pomalu upíjím a musím říci, že vůně není ani agresivní, ale zase bych řekl, že dubové tóny jsou bohužel dominantní. Velmi krásný je tabákový nádech, který je zase pro mě bohužel upozaděný, což odpouštím 19y variantě. Ovocné tóny jsou naprosto v pořádku. Při chuti musím říci, že 43% rumu vyloženě prospělo a já bych si klidně dokázal představit zhruba 46%. Myslím, že silové zaříznutí je ke škodě. V pití mě příjemně překvapuje sametové vklouznutí, které má delší dokončení, což velmi oceňuji.

V tuto chvíli se vlastně musím držet na uzdě, protože jsem dnes ochutnával i jiné Dictador rumy, tj. Two masters, což je zcela jiná úroveň. A tak jsem si musel pro srovnání nalít Atlantico Gran Reserva 25 Aňos. No a při srovnání, byť je Dictador mladší, musím říci, že jasně vítězí. Je to mnohem komplexnější, zajímavější rum, pro pokročilého pábitele. Ano, cena za recenzovanou láhev je také dvojnásobná, ale to jasně ukazuje, že by se spotřebitel neměl vůbec řídit lákadly jako je věk. Dictador Rima American Oak 2003 19y mě velice příjemně překvapuje právě tou prací, na které si nechali výrobci záležet. Je to i hodně právě o té práci, čase a ekonomice výroby. Můžete dělat 25y rum a prodávat jej za cca 1200,- nebo můžete dělat 19y rumy a říci si dvojnásobek. Jasně, recenzovaný rum a Ron Atlantico jsou úplně jiná kategorie, způsob výroby atd.. To rumaře je to nesrovnatelné.  Ale pro mě o tom to právě je. Když přijde lajk, podívá se na rok, cenu a při koupi není co řešit. Naopak já jsem velice rád, že jsem mohl ochutnat takto zajímavý rum.

Závěrem

Určitě tu nechci řešit nějaké názvy, limitované série, jako je 321 lahví apod.. To si myslím, že je dávno překonané. Tohle není investiční rum, i když jsem si 0,2 dcl odlil bokem. Proč? To vysvětlím v samostatném článku. Každopádně jak jej hodnotit? Můj názor je velmi pozitivní. Na trhu s rumy je mnoho značek, mnoho lahví a Dictador patří k hlavním hráčům na trhu. To však neznamená, že neumí vyrábět sakra zajímavé láhve, které se zrovna nemusí tváři jako mistr světa. Mě ta láhev vůbec nezklamala. Ještě jak tu píši závěr, musím ještě jednou zmínit velmi příjemné dokončení. Tento rum mi velmi zpříjemnil konec týdne a já se vlastně těším, až si naliji další skleničku. Ano, nelituji. Velmi, velmi pěkná láhev. Blíží se mi narozeniny, takže……

MK

Close